Ugali - numer 1 w Kenii!

Ugali nosi miano najpopularniejszej kenijskiej potrawy spożywana przez przeciętnego Kenijczyka codziennie! Zdarzają się również przypadki, że kilka razy dziennie.
Ugali

W polskim języku nazwalibyśmy ją po prostu papką kukurydzianą. Ugali to przyrządzone w specjalny sposób płatki kukurydziane lub kluseczki z mąki kukurydzianej. Najczęściej danie to podaje się z tym, co akurat Kenijczyk ma najbliżej siebie. Przeważnie są to sosy warzywne, fasola, kukurydza, owoce czy kawałki pędów roślin. Niestety nie każdy Kenijczyk może sobie pozwolić na zjedzenie tej kaszy razem z dodatkiem gulaszu mięsnego.

Polecamy: Co robi się z manioku?

Przepis na ugali jest niezwykle prosty do wykonania i dlatego jest to potrawa najczęściej spożywana w Kenii. Została ona przywieziona na tereny Kenii z Ugandy.

Składniki:

  • Mąka kukurydziana - 2 szklanki
  • Woda
  • Sól (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  1. Około 4 szklanki wody zagotować.
  2. Zmniejszyć ogień, dodać mąkę, stopniowo mieszać aż do uzyskania gęstej konsystencji.
  3. Następnie przykryć na ok. 5 minut. Znowu mieszać i uformować z mąki kopczyk.
  4. Ugali uważa się za gotowe, jeśli nie przywiera do ścianek garnka. Potrawa powinna być gęstej, ziarnistej konsystencji.
  5. Garnek z ugali przykryć talerzem, odwrócić tak, aby ugali znalazło się na talerzu. Serwować z sosem warzywnym lub z samymi warzywami albo z gulaszem mięsnym.

Jak widać na przykładzie tego najpopularniejszego dania to jedzenie kenijskie jest niezwykle tania, ale zarazem bardzo ubogie w wartości odżywcze. Często można spotkać Kenijczyków chorujących na anemie z niedożywienia. Na terenie całej Kenii głodem zagrożonych jest obecnie ok. 10 mln ludzi.

Zobacz także: Suk czyli arabski targ - poradnik kupującego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 lata temu
W keni jest anemia niedokrwistosc sierpowata związana z malaria. Trzeba poczytać o malarii b
/4 lata temu
"Niestety nie każdy Kenijczyk może sobie pozwolić na zjedzenie tej kaszy razem z dodatkiem gulaszu mięsnego" -dlatego są zdrowi, szybcy i nie mają nowotworów.
/4 lata temu
No jedliśmy to dziś z duszonymi warzywami
POKAŻ KOMENTARZE (5)