Holandia kojarzona z wiatrakami, kolorowymi tulipanami i miejskimi rowerami. Ale Holandia to przede wszystkim kraj doskonałego mleka i wspaniałych wyrobów mleczarskich. I choć niekwestionowanym królem serów jest Francja, to i Holandia również ma się czym chwalić, bowiem zaliczana jet do pięciu największych producentów sera na świecie.
Sery holenderskie znane są i doceniane na całym świecie, a to za sprawą wyjątkowej jakości, konsystencji i oczywiście walorów smakowych. Najlepsze sery robione są ze świeżego, nie pasteryzowanego mleka, a swój żółty kolor ser zawdzięczają karotenowi znajdującemu się w trawie, którą jedzą krowy, a który później pojawia się w mleku.
Sery holenderskie możemy podzielić na cztery rodzaje: młody ser jong belegen, który dojrzewa minimalnie 10 tygodni, dojrzały belegen, który dojrzewa 6 miesięcy, stary dojrzały oud belegen, który dojrzewa od 8 do 9 miesięcy oraz stary ser oude kaas, dojrzewa minimalnie 14 miesięcy. Ser holenderski im jest starszy, tym jest bardziej kruchy, twardy, mocny w smaku i droższy.
A do najbardziej znanych gatunków holenderskich serów należą gouda, edammer, które zostały wpisane na unijną listę produktów regionalnych oraz mazdamer.
Gouda
Jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych serów holenderskich, uznawany za jeden z najlepszych serów swiata. Pochodzi z okolic holenderskiego miasta Gouda.
Wytwarzany jest ze świeżego, surowego, niepasteryzowanego mleka krowiego. Dojrzewa sześć tygodni, ale pełną dojrzałość ser Gouda uzyskuje po 10–12 tygodniach i takie sery są najsmaczniejsze i zarazem droższe.
Ma silny, wyrazisty zapach, soczysty, śmietankowy smak i jędrny miąższ z małymi dziurkami. Doskonale nadaje się na kanapki, przekąski. Bardzo dobrze się ściera, więc idealny jest do zapiekania. Świetnie komponuje się z owocami i winem.
Papryka nadziewana warzywami i serem gouda
Składniki:
- 4 papryki kolorowe
- 30 dag żółtego sera gouda
- czerwona cebula
- mała cukinia
- sól, pieprz, ostra i słodka papryka w proszku
- awokado
- mała puszka kukurydzy
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
Z papryk odciąć górną część i usunąć gniazda nasienne. Cebulę drobno posiekać. Cukinię przekroić wzdłuż na pół, a następnie na plasterki. Na rozgrzanym oleju podsmażyć cebulę, oprószyć solą, pieprzem, paprykami. Dodać cukinię. Smażyć kilka minut mieszając. Odstawić do wystygnięcia. Obrać awokado i pokroić na kawałki. Odcedzić kukurydzę. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. W dużej misce połączyć awokado, kukurydzę, cukinię z cebulą, natkę i ser. Nafaszerować papryki, ustawić w naczyniu do zapiekania i piec 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni.
Edammer
Pochodzi z okolic holenderskiego miasta Edam. Jest to bardzo wytrzymały ser, który łatwo nie ulega zepsuciu, przez co pomiędzy XIV i XVIII wiekiem stał się najpopularniejszym rodzajem sera konsumowanego na statkach i w koloniach.
Ma kształt kuli pokrytej charakterystyczną warstwą czerwonego wosku (sery mające ponad 17 tygodni sprzedawane są w czarnej otoczce). Jest to ser o delikatnym, słodkim i lekko orzechowym smaku, a w porównaniu do innych serów prawie nie ma zapachu. Dopiero wraz z dojrzewaniem ser nabiera silniejszego aromatu i twardnieje.
Cechuje się niższą od innych gatunków serów zawartością tłuszczu. Idealny na kanapki, do sałatek, zapiekanek, makaronów, wspaniale smakuje w towarzystwie owoców.
Edamskie kotlety
Składniki:
- 30 dag mięsa mielonego,
-
20 dag sera edamskiego,
- 1 łyżka natki pietruszki,
- sól, pieprz,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 czerstwa bułka,
- 2 łyżki mleka,
- 1 jajo,
- bułka tarta,
- tłuszcz do smażenia.
Sposób przygotowania:
Ser ścieramy na drobnej tarce. Bułkę kroimy i moczymy w mleku. Czosnek wyciskamy przez praskę. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy sól i pieprz. Formujemy kotlety, obtaczamy w tartej bułce i smażymy na tłuszczu.
Mazdamer
Ser powstał na początku lat 90. XX wieku jako alternatywa dla szwajcarskiego, o wiele droższego, serów Emmentaler. Często nazywany holenderskim Emmentalerem. Dojrzewa szybciej niż inne sery holenderskie, bowiem minimum 4 tygodnie.
Charakteryzują go duże dziury i mocny, orzechowy smak, z lekką nutką goryczy. Polecany głównie na deskę serów. Świetnie komponuje się z owocami i winem.
Tarta z serem Mazdamer
Składniki:
Ciasto:
- 250 gramów mąki
- 125 gramów zimnego masła
- 1/4 szklanki zimnej wody
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
Nadzienie:
- 2 czerwone cebule
- 100 g szynki parmeńskiej
- 2 ząbki czosnku
- 250 g sera mazdamer
- 2 jajka
- opakowanie pomidorków koktajlowych
- sól, pieprz, zioła prowansalskie
- 300 ml śmietanki słodkiej 18%
- 1 łyżka masła
Sposób przygotowania:
Składniki na spód tarty zagniatamy, formujemy kulę i wkładamy ją na pół godziny do lodówki. W tym czasie przygotowujemy wypełnienie tarty.
Na patelni podsmażamy szynkę, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę oraz pokrojony w plasterki czosnek. Całość chwilę podsmażamy.
Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy na formę do tarty wysmarowaną masłem, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190°C na około 10 minut.
W osobnej miseczce mieszamy śmietankę i jajka, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i ziołami.
Na podpieczone, lekko ostudzone ciasto wykładamy połowę startego sera oraz cebulę z szynką i czosnkiem. Zalewamy śmietaną z jajkami. Na wierzchu układamy przekrojone na pół pomidorki i posypujemy resztą sera. Wstawiamy do rozgrzanego na 200°C piekarnika, pieczemy około 30 minut.