Sękacz – tradycyjne ciasto kresowe

Prawdziwy dobry sękacz powinien być najeżony sękami – to dlatego powierzchnia tego wypieku jest tak nieregularna.
/ 06.06.2012 12:36

sękacz

Fot. Fotolia

Sękacz – kresowy wypiek

Sękacz, wypiekany na wesele, jest obok korowaja najbardziej popularnym uroczystym wypiekiem kresowym. Cała sztuka jego przygotowania wymaga wiele pracy, a także cierpliwości przy pieczeniu kolejnych warstw ciasta.

Sękacz w Polsce jest najbardziej popularny na Podlasiu i na Kaszubach i to właśnie tam możemy zobaczyć, w jaki sposób wypieka się to tatarskie ciasto.

Na świecie zajadają się nim Japończycy, a tradycja wypieku sękacza pozostała żywa w Niemczech, w Szwajcarii, we Francji, a także w krajach skandynawskich i na Litwie. To w Niemczech odnaleziono zapiski na temat sękacza już w XVI wieku.

Zobacz także: Ukraińska kuchnia - o co w niej chodzi?

Wypiek sękacza może nieco przypominać pieczenie mięsa na kebab - z tym, że mięso na kebab jest zawieszone pionowo, a rożen do wypieku sękacza jest zawieszony poziomo.

Sękacz – skąd nazwa tego ciasta?

Sama nazwa sękacza wzięła się od podobieństwa ciasta do ściętego pnia drzewa. Kolejne warstwy ciasta są przedzielone ciemniejszymi, zrumienionymi paskami, przez co imitują słoje roczne. Ciasto, które kapie podczas pieczenia formuje nieregularne wypustki, które z kolei przypominają sęki drzewa.

Co ciekawe – sękacz stał się słynny za sprawą królowej Bony, która była zachwycona tym ciastem. Na wesele swojego syna kazała właśnie takie upiec, dzięki czemu znajomi królowie i dostojnicy roznieśli po świecie słowa przychylne sękaczowi, choć do tej pory ciasto to w zasadzie nie ma angielskiego tłumaczenia nazwy.

W ostatnim czasie jednak podczas międzynarodowych targów wypiek ma otrzymać w j. angielskim uproszczoną nazwę sekacz. We Francji znany jest pod nazwą gatteau a la broche, a w Niemczech - baumkuchen, od niem. baum – drzewo i kuchen – ciasto.

Zobacz także: Sękacz - zwłaszcza na Wielkanoc

Wypiek sękacza

Sękacz to ciasto biszkoptowo-tłuszczowe. Kolejne warstwy opieka się na obracanym rożnie, dolewając w miarę rumienienia się poprzedniej warstwy ciasta. Ciasto spływa obracając się na drążku, stąd widoczne sople. Po upieczeniu sękacz można polać czekoladą albo lukrem.

Zobacz także: Jak zrobić tort szwarcwaldzki?

Redakcja poleca

REKLAMA