Pietruszka
W tradycyjnej włoskiej kuchni używa się jej włoskiej odmiany, która w odróżnieniu od pietruszki zwyczajnej ma mniej intensywny aromat i lepiej znosi przechowywanie w lodówce. Pietruszka dobrze komponuje się z rozmaitymi sosami, sałatkami i młodymi ziemniakami. Gałązki pietruszki można podsmażyć w oleju - tak przygotowana będzie aromatycznym dodatkiem do owoców morza. Pietruszkę dodajemy do omletów, zup, potraw z jaj, ryżu, pomoże także podkreślić smak mięs oraz serów – w szczególności ricotty. Tradycyjną mieszanką przyprawową, w której skład wchodzi: pietruszka, czosnek, skórka pomarańczowa i cytrynowa jest Gremolada. Dodaje się ją do osso buco (gicz cielęca duszona w białym winie podawana z ryżem).
Szafran
Szafran jest jedną z najdroższych przypraw na świecie, niegdyś był symbolem luksusu i bogactwa. Charakteryzuje się złocistopomarańczową barwą, a po zanurzeniu w wodzie zmienia ją na czerwoną. Ze względu na szlachetny zapach pasuje zarówno do dań słodkich i słonych. Jest gorzkawy w smaku. Szafran podkreśli smak risotta (zobacz przepis: Risotto alla milanese), mięs, ryb, sosów do gnocchi. Jest też główną przyprawą dodawaną do arrancini.
Parmezan
Parmezan jest typem twardego sera, wytwarzanym z krowiego sera. Włosi używają parmezanu niemalże do wszystkich potraw. Doskonale smakuje w zestawie serów, ale pełni również funkcje dekoracyjne. Można nim przyprawiać pizze, zobacz przepis: Pizza z szałwią i cebulą, zapiekanki, makarony, spaghetti. Pasuje do mięs, drobiu, zobacz przepis: potrawka z kurczaka z parmezanem i
Pepperoncini to włoskie papryczki o toskańskim rodowodzie. Można je spożywać na surowo, marynować w oliwie z oliwek, i przyprawiać nią potrawy. Jako przyprawy używa się surowych papryczek ale można też je ususzyć. Pepperoncini dodawane są potraw warzywnych, mięsnych i makaronów. Dodaje się je do zaostrzenia smaku spaghetti po bolońsku. Pepperoncini można dodać do słodyczy, ciastek lub czekolady, co nada im bardzo wyrafinowanego smaku.
Pozbawione łusek orzeszki mają jasnokremowy kolor i są bardzo aromatyczne. Orzechy są dość tłuste i służą do wyrobu oleju piniowego. Orzeszki można jeść bez dodatków, z solą, albo je uprażyć. W kuchni włoskiej dodaje się je do sosu Pesto, zobacz przepis: Pesto. Stosuje się je jako chrupiący dodatek do sałatek, ryb, zobacz przepis: Łosoś pieczony mięs, warzyw. Można je również spotkać w deserach i czekoladzie.
Sos ten jest podawany zawsze na ciepło, dlatego sposób jego spożywania jest podobny do fondue. Sos ten przygotowywany jest z czosnku, anchovies, oliwy z oliwek, i masła. Z sosem można jeść gotowane, pieczone lub surowe warzywa w szczególności: seler, kalafior, karczochy, paprykę i cebulę.
Pepperoncini
Nasiona pinii
Rybny sos bagna cauda