Skarby z gór
Na górskich halach Portugalczycy od pokoleń prowadzą wypas zwierząt, przede wszystkim owiec i kóz, które dobrze znoszą trudne warunki. To sprawia, że większość portugalskich serów powstaje z mleka owczego i koziego, zawdzięczając im swój specyficzny smak. Sery z mleka krowiego powstają w zasadzie tylko na wyspach. Górale dopiero od niedawna chwalą się swoimi produktami, ale i tak najlepsze portugalskie sery kryją się w małych przetwórniach z dala od handlowych centrów. Z powodu miejsca swego powstania często nazywane są serami górskimi (queijo de serra).
Serowy król
Do najlepszych zalicza się ser owczy z gór Serra da Estrela, w pobliżu Coimbry (Queijo Serra da Estrela). Robiony ręcznie według rygorystycznych zasad powstaje od listopada do marca. Należy do serów dojrzewających, a pod jego twardą skórką kryje się półpłynna masa o słodkawym posmaku. Przypomina doskonały gatunkowo brie. Podaje się go do chleba, sprawdza się w roli przekąski. W tym samym rejonie powstaje zupełnie inny w charakterze miękki biały ser requeijao, który jada się zazwyczaj w wersji deserowej, ze słodkimi dodatkami.
Polecamy: Jak się jada w Portugalii?
Specjały z różnych stron
Z północnego Trás-o-Montes pochodzi queijo de cabra transmontano, czyli kozi ser z koziego mleka. Dość słony queijo de Évora pochodzi z Alentejo i jego podstawę stanowi również mleko kozie, ale może zdarzyć się też domieszka owczego bądź krowiego. Świetnie pasuje do sałatek. Kwiaty i trawę można wyczuć w owczym Azeitão, który powstaje na południe od Lizbony, a orzechowe nuty obecne są w Terrincho z Bragancy. Wśród wyspiarskich specjałów pojawia się krowi ser z São Jorge na Azorach, który podczas dojrzewania twardnieje i staje się suchy, a przez to stanowi idealny prowiant dla żeglarzy, którzy zawijają do azorskich portów podczas swych długich podróży.
Zobacz także: Jak się je na Maderze i Azorach?