Robi się je zazwyczaj w trójkątnym kształcie, czym przypominają pierożki samosa. Możemy je jednak spotkać również w owalnej lub okrągłej formie. Zazwyczaj jednak nie mają w sobie żadnego nadzienia ani polewy. Są bardzo popularne w Kenii, z której pochodzą, jak również w sąsiedniej Tanzanii.
Zobacz także: Senegalskie bananowe racuchy
Składniki:
- 2 szklanki ciepłej wody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia lub 1 łyżeczka suszonych drożdży
- 4 szklanki mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 1/4 łyżeczki ziół (kardamon,cynamon, imbir)
- 2 łyżeczki masła, margaryny lub oleju roślinnego
- 1/4 szklanki ciepłego mleka
- 1 roztrzepane jajko
- szczypta soli
- olej do smażenia
Wykonanie:
- Jeżeli składniki wcześniej były przechowywane w lodówce, powinny odstać, aby miały jednakową temperaturę. Jeśli będziemy używać drożdży, musimy je rozrobić z kilkoma łyżeczkami ciepłej wody.
- Mąkę, proszek do pieczenia lub drożdże, cukier, zioła mieszamy razem w misce.
- W odrębnym naczyniu mieszamy ze sobą wodę, masło (margarynę lub olej), mleko i jajko. Stopniowo dodajemy składniki do mąki, ugniatając ciasto (zamiast mleka i jajka możemy użyć wody, jeśli potrzeba).
- Ugniatamy składniki do momentu uzyskania jednolitego ciasto przez około 15-20 minut. Jeśli użyliśmy drożdży, umieszczamy ciasto w misce w suchym, ciepłym miejscu (np. w piekarniku podgrzanym do temp. 100 stopni, w którym po wyłączeniu wstawiamy ciasto na około godzinę), przykrywamy je ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Jeśli użyliśmy proszku do pieczenia, wystarczy, że poczekamy kika minut.
- Dzielimy ciasto na małe wrzecionowate kawałki.
- Doprowadzamy kilka szklanek oleju do wrzenia. Smażymy kawałki ciasta głęboko zanurzone w gorącym oleju, przewracając je kilka razy do momentu uzyskania złotobrązowego koloru. Musimy pamiętać, aby za jednym razem smażyć tylko taką ilość ciasteczek, która nie pozwala stykać się im ze sobą. Odsączamy na bibułce. Podajemy ciepłe.
Zobacz także: Basbusa - arabskie ciastka
Aby ciasteczka miały słodszy smak możemy je posypać cukrem pudrem lub cynamonem.