Kulen lub kulin to tradycyjna wędzona kiełbasa. Jedyny w swoim rodzaju kulen slawoński pochodzi jeszcze z czasów przed osiedleniem się Chorwatów na tych terenach.
Co to jest kulen?
Ta chuda wieprzowina jest specjalnością regionu Sławonii. Są to najlepsze części wieprzowego mięsa, które tnie się w kostkę i paski. Mielone mięso jest przyprawiane ostrą papryką i czosnkiem. Według tradycyjnych receptur do podkreślenia smaku nie używa się czarnego pieprzu. Całość ugniata się ręcznie. Nawet przez kilka godzin! Przygotowaną masą napełnia się świńską kiszkę.
Tak uformowane kiełbasy, o średnicy ok. 10 cm i długości ok. 30 cm, wiąże się sznurkiem, a następnie są one wędzone przez kilka miesięcy przy użyciu ściśle określonych gatunków drewna. Kolejnym etapem produkcji jest suszenie, podczas którego niektóre z kiełbas pokrywając się pleśnią, która nadaje im specyficzny aromat.
Zobacz także: Najpopularniejsze ryby i owoce morza w Chorwacji
Kulen dziś
Regionalny Slavoński kulen to bardzo popularna, ale też droga potrawa. Kilogram kulenu niższej jakości kosztuje przynajmniej 120 złotych. Ze względu na cenę obecnie przeznaczony jest jedynie na specjalne okazje.
Przysmak ten spożywa się też 29 sierpnia, w święto upamiętniające ścięcie Jana Chrzciciela – Glavosjek Ivana Krstiela.
Proces produkcji potrawy trwa co najmniej 9 miesięcy.
Zobacz także: Mięso po czesku