Chcesz zrobić wrażenie na gościach? Ugotuj im coś czego się nie spodziewają. Kuchnia wietnamska kusi bogactwem smaków i prostymi przepisami. Jeśli nie chcesz stracić kilku godzin na gotowaniu, zaproponuj gościom kolację prosto z Wietnamu! Oto kilka przepisów i cennych informacji na temat kuchni z nutą orientu.
Podstawy kuchni wietnamskiej
Charakterystyczne składniki kuchni wietnamskiej to ryż, makaron i warzywa. Niektóre potrawy są bardzo podobne do dań chińskich. Ze względu na tradycyjne podejście do gotowania, nie spotyka się wielu wpływów kuchni europejskiej. Jedynym wyjątkiem są elementy podpatrzone z kuchni francuskiej. Wietnam przez lata był kolonią francuską, dzięki temu dziś można dostrzec subtelne podobieństwa. Przede wszystkim Wietnamczycy podpatrzyli niektóre dodatki do dań. Przykładem jest trawa cytrynowa, która zaczęła być używana w czasach kolonii francuskiej, a dziś jest jednym z podstawowych składników wielu dań. Popularna zupa pho również zaczęła być przyrządzana w czasach kolonialnych. Natomiast z Chin zaczerpnięte jest jedzenie pałeczkami i niektóre sposoby przyrządzania potraw, np. gotowanie w woku. Innym podobieństwem jest podział kuchni ze względu na regiony. Trzy główne nurty pochodzą z rejonu Sajgonu, Hue i Hanoi. W zależności od miejsca można spróbować dań, które różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale także wyglądem. Z kultury indyjskiej zapożyczony został buddyzm i wegetarianizm, dlatego do wielu dań nie dodaje się mięsa.
Zobacz także: Jak zrobić kurczaka z trawą cytrynową?
Charakterystyczne produkty
Charakterystyczne produkty kuchni wietnamskiej prócz ryżu i makaronu, czyli podstawowych elementów większości azjatyckich dań, to: sos rybny, trawa cytrynowa, cynamon, chili i sos słodko-kwaśny. W przeciwieństwie do Chin, gdzie używa się sosu sojowego, w Wietnamie króluje wspomniany wyżej sos rybny, używany między innymi do sałatek. Metoda jego powstawania może być dla niektórych dość szokująca. Tradycyjnie surowe ryby układane są w beczkach, następnie posypane dużą ilością soli zaczynają fermentować, aby smak był bardziej intensywny beczki wystawiane są na słońce. Na szczęście każdy, kto ma ochotę na sałatkę z sosem rybnym nie musi sam go przyrządzać. W miejscowości Wólka Kosowska znajduje się centrum handlowe, gdzie importowane są towary z takich krajów, jak: Chiny, Turcja, Wietnam, Tajlandia, Korea Płd., Indie. Warto wiedzieć, że Wietnam słynie z zielonej herbaty, która również jest eksportowana do Polski. Kolejne unikatowe produkty dostępne tylko w oryginalnych wietnamskich sklepach to owoce. Warto ich spróbować, ponieważ potrafią zadziwić niespotykanym smakiem. Jednym z nich jest durian. Duży kolczasty owoc o owalnym kształcie, uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. Rośnie na drzewach, a jego waga dochodzi do 5 kg. Spadając z dużej wysokości może zrobić krzywdę. Gdy jest świeży przypomina w smaku budyń waniliowy lecz po kilku dniach intensywny zapach staje się niemożliwy do zniesienia do tego stopnia, że w wielu hotelach jest zakaz trzymania tych owoców. Durian wykorzystywany jest do dżemów i deserów. Częściej spotykane w Polsce jest liczi, które zawierają bardzo dużo witaminy C. Wyglądem przypominają kolczastą śliwkę w twardej skorupce. Z mniej popularnych warto wspomnieć o owocu z rodziny kaktusów. Pitaya jest wielkości dorodnego melona. Często nazywana jest owocem smoka, ponieważ z wyglądu kojarzy się z tym legendarnym stworzeniem. W smaku zbliżona do kiwi, z tą różnicą, że jest dużo słodsza i większa. Egzotyczne owoce są częstym składnikiem wietnamskich dań, które można spróbować w restauracji Quan Ngon, znajdującej się w Wólce Kosowskiej.
Jak zrobić sajgonki?
Jednak czym by była kulinarna przygoda z Wietnamem, gdyby nie samodzielne gotowanie? Idealne dla początkujących są sajgonki. Proste w przygotowaniu, smaczne, a przede wszystkim zdrowe i sycące danie. Sajgonki są potrawą często serwowaną jako przekąska. Jak je przygotować? Potrzebne składniki to: papier ryżowy, mięso mielone, kapusta pekińska, makaron sojowy, cebula, grzybki mun, pokrojona w drobne paseczki marchew, jajko, sos sojowy. Można je robić również w wersji wegetariańskiej. Przygotowanie należy zacząć od namoczenia grzybków we wrzątku i pokrojenia w paseczki, podobnie namacza się makaron. Warzywa trzeba drobno posiekać i wymieszać z mięsem mielonym. Dodać grzyby, makaron i surowe jajko. W ten sposób powstaje farsz do sajgonek, który należy odstawić na godzinę do lodówki. W tym czasie przygotować papier ryżowy, który należy namoczyć w ciepłej wodzie. Na miękki papier nakładamy farsz i zawijamy podobnie jak krokiety. Pozwalamy sajgonkom wyschnąć i smażymy. Podawać od razu z sosem chili, ponieważ odgrzane nie smakują już tak dobrze.
Zobacz także: Jak zrobić sajgonki z nadzieniem krewetkowym?
Przygotuj zupę pho
Innym smacznym daniem jest zupa pho. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni wietnamskiej, poza sajgonkami. Spróbujesz jej w restauracji Quan Ngon. Wybierając się do tego miejsca należy nastawić się na prawdziwy orient. Świadczą o tym pozytywne opinie zadowolonych klientów restauracji. W jednym z popularnych serwisów gastronomicznych można przeczytać: „Wiedziona nosem kulinarnym mojego ukochanego pozwoliłam wywieźć się na obrzeża Warszawy, aby doznać kulinarnego ukojenia w prawdziwie chińskim świecie. Centrum Handlowe w Wólce Kosowskiej to prawdziwe małe orientalne miasto. (…) Decyzję o wyborze lokalu na lunch podjęliśmy natychmiast, gdy naszym oczom ukazała się nyska z logo "pana karpia" podjeżdżająca pod jeden z lokali. Na miejscu okazało się, że trafiliśmy idealnie. (…) Do surówki doskonale pasuje czosnek w occie z chili. A na trawienie - mocna, ziemista zielona herbata i zdrowy napój aloesowy. Więcej do innego ulicznego chińczyka nie pójdę..., chyba że w Wólce Kosowskiej.” Jeśli po spróbowaniu zupy pho zapragniemy zrobić ją sami warto zaopatrzyć się w produkty, które również są dostępne w Wólce Kosowskiej. Wystarczy odwiedzić sklep z produktami wietnamskimi, a obsługa doradzi co należy zakupić. Zupa pho pochodzi z Wietnamu, powstała pod wpływem kolonialnej kuchni francuskiej. Jest bardzo sycąca. Składniki potrzebne do ugotowania to: cebula, wołowina (koniecznie z kością), korzeń imbiru, gwiazdki anyżu, czosnek (3 ząbki), cynamon (1 laska), sos rybny, cytryna, makaron ryżowy i przyprawy. Przygotowując zupę należy zagotować wywar z mięsa, następnie dodać imbir i cebulę (podsmażone na złoty kolor na suchej patelni), dwie gwiazdki anyżu, czosnek (nieobrany) i laskę cynamonu. Po 2 godzinach należy usunąć tłuszcz, wyjąć mięso i pokroić na małe kawałki (usunąć kość), odcedzić rosół. Następnie wrzucić pokrojone mięso, przygotowany wcześniej makaron ryżowy, pokrojone warzywa i przyprawy. Makaron najlepiej wkładać od razu do miseczki i zalewać wywarem, bezpośrednio przed podaniem. Na koniec szczypta kolendry, chili i soku z cytryny.
A co na deser?
Wietnamskie desery są zwykle bardzo słodkie. Popularne są owoce w cieście. W ten sposób podawane są między innymi ananasy i banany. Przepis na deser jest prosty. Wystarczy zrobić ciasto na naleśniki używając mąki, wody, oleju, jaj, cukru i odrobiny proszku do pieczenia. Następnie obtoczyć owoce w cieście i smażyć w głębokim oleju. Jeść ciepłe, polane słodkim sosem lub bez niczego. Takie danie z pewnością dodaje energii na cały dzień.
Zobacz także: Robimy owocowy deser wietnamski
Tradycyjna kuchnia wietnamska znacznie różni się od potraw podawanych w barach szybkiej obsługi. Dania podawane w takich miejscach są przystosowane do polskiego gustu, dlatego aby spróbować potraw, które podawane są w Wietnamie należy wybrać się do restauracji lub ugotować je samodzielnie zgodnie z oryginalnym przepisem.
Źródło: Materiały prasowe Clear Sense.