W postaci suszonej lub świeżej trawę cytrynową podgrzewa się na patelni z odrobiną oleju, aby wydobyć pełnię aromatu. Taki olej stanowi bazę sosów, można nim przyprawiać sałatki, zupy, dania z ryb i owoców morza.

Trawa cytrynowa

Zgodnie z nazwą należy do gatunku traw. Ma smak i aromat zbliżony do cytryny ale subtelniejszy, ale nie jest kwaśna, chyba, że pochodzi z kwaskowej marynaty.
/ 16.07.2009 15:49
W postaci suszonej lub świeżej trawę cytrynową podgrzewa się na patelni z odrobiną oleju, aby wydobyć pełnię aromatu. Taki olej stanowi bazę sosów, można nim przyprawiać sałatki, zupy, dania z ryb i owoców morza.

W postaci suszonej lub świeżej podgrzewa się ją na patelni z odrobiną oleju, aby wydobyć pełnię aromatu. Taki olej stanowi bazę sosów, można nim przyprawiać sałatki, zupy, dania z ryb i owoców morza. 

Trawę cytrynową (suszoną) dodaje się do aromatyzowania herbaty. Trawa cytrynowa może być też zaparzana samodzielnie jako orzeźwiający napój.

Przepis na rybę z trawą cytrynową

W tradycyjnej kuchni rybę gotuje się w woku, na parze z aromatycznymi warzywami, a następnie polewa skwierczącym olejem z trawą cytrynową i prostym sosem.

5 suszonych grzybów mun
2 łodygi trawy cytrynowej
4 cebulki dymki

Skwierczący olej

3 łyżki oleju l
2 łyżeczki oleju sezamowego
1 łodyga surowej trawy cytrynowej cienko pokrojona

Sos do ryby

1/4 szklanki sosu sojowego
3 łyżki bulionu drobiowego
1 łyżeczka sosu ostrygowego
2 łyżeczki cukru
1 ryba w całości (600 g do 1 kg)
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki białego pieprzu
4 cm obranego korzenia imbiru startego na tarce

Przygotowanie

Namoczyć grzyby we wrzątku aż zmiękną – ok. 15 minut, wysuszyć. Odciąć trzonki i wyrzucić. Zachować kapelusze. Pociąć 2 cebulki i szczypior, 2 główki pozostawić. Krótko podsmażyć w woku lub na dobrze rozgrzanej patelni na bardzo silnym ogniu olej z trawą cytrynową, pokrojonymi grzybami i cebulką. Zmieszać składniki sosu do ryby w osobnej miseczce. Zmieszać składniki skwierczącego oleju w osobnej miseczce. 

Wypatroszoną rybę natrzeć solą i pieprzem. Do środka nałożyć podsmażone grzyby z cebulą i trawą. Po wierzchu posypać połową cebuli. Brytfankę przykryć pokrywką lub folią aluminiową. Rybę upiec w brytfance, w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni przez około 15-20 minut. Rybę można położyć na 2 małych cebulkach, żeby nie przywarła do dna. 

Zamiast piec można rybę ugotować na parze w woku.
Wyjąć rybę.
Na dużym ogniu podgrzać skwierczący olej. Polać nim rybę. Doprowadzić do wrzenia sos do ryby i i polać nim rybę. Posypać resztą dymki. Podawać.