Jak zrobić nem-sajgonki?

Farsz do sajgonek może byc mięsny, warzywny oraz krewetkowy.
Nem to farsz zawijany w jadalny papier ryżowy, czyli bardzo cienkie placki z mąki ryżowej. My częściej znamy tę potrawę pod nazwą sajgonki.
/ 02.11.2010 11:45
Farsz do sajgonek może byc mięsny, warzywny oraz krewetkowy.

Sajgonki można robić z farszem mięsnym, warzywnym czy krewetkowym. Nem-sajgonki to tradycyjna potrawa wietnamska. Jednym z najpopularniejszych farszów jest ten zrobiony z mięsa i grzybów Mun.

Polecamy: Grzyby Mun


Potrzebne będą:
5 grzybów Mun (trzeba je namoczyć w gorącej wodzie przez 20 min., odcedzić, odkroić nóżki, zaś kapelusze pokroić w paski)
50 g makaronu chińskiego
1 marchew
1 cebula
3 liście kapusty pekińskiej
Szklanka mielonego mięsa (najlepiej wołowego)
1 jajko
2 łyżki sosu rybnego
Sól, pieprz do smaku
Papier ryżowy (dostępny w każdym większym supermarkecie na dziale z „kuchniami świata”)

Przygotowujemy chiński makaron (wkładamy go na ok. 3 minuty do wrzątku i przykrywamy). Odcedzamy i siekamy na paski ok. 5 cm.

Cebulę kroimy w drobną kostkę, podobnie marchew, zaś liście kapusty pekińskiej siekamy w drobne paski. Następnie wrzucamy na rozgrzaną patelnię, podsmażamy aż zmięknie, następnie dodajemy marchewkę i chwilę smażymy pod przykryciem, żeby nieco zmiękła. Studzimy.

Teraz do surowego mięsa mielonego wrzucamy posiekane grzyby, makaron, marchew z cebulą, kapustę pekińską, jajko, sos rybny i nieco soli (pół łyżeczki) oraz pieprzu (dwie szczypty).
Masę zagniatamy. Powinna być plastyczna i dobrze się formować.

Pojedynczy płat papieru ryżowego zanurzamy w misce z ciepłą, ale nie gorącą wodą. I od razu kładziemy na deskę. Następnie na placek nakładamy farsz (najlepiej uformować nieduży, długi na 5 cm wałek) – bliżej lewej strony, mniej więcej 3 cm od brzegu. Zwijamy sajgonki w następujący sposób:
Najpierw przykrywamy farsz górnym brzegiem, następnie brzegiem z lewej strony, potem brzegiem dolnym, a na koniec rolujemy je w prawą stronę.

Czynność ta przypomina nieco robienie krokietów. 

Polecamy: Smażenie w głębokim tłuszczu

Gdy wszystkie sajgonki są już gotowe, rozgrzewamy naczynie z olejem (najlepiej rzepakowym lub słonecznikowym). Gdy wrzucony do niego kawałek chleba zrumieni się w ciągu ok. 30 -40 sekund – olej jest gotowy.

Sajgonki najlepiej jest układać na specjalnym, metalowym sicie i zanurzać w gorącym oleju, aż usmażą się na złoty kolor. Jeśli nie mamy takiego sita, kładźmy najpierw sajgonkę na łyżkę cedzakową i z jej pomocą wkładajmy do oleju.
Uwaga! Dopilnujmy, by ciasto sajgonek nie było już mokre – woda z rozgrzanym olejem tworzy mieszankę wybuchową!

Jeśli nie lubimy smażenia w głębokim oleju, można również smażyć sajgonki w oleju na patelni (jak mielone). Wówczas smażmy je na średnim ogniu (ale olej dobrze rozgrzejmy), aby wierzch się nie zrumienił zanadto, a środek pozostał surowy.

Sajgonki można podawać ze słodko-pikantnym sosem chilli.

Redakcja poleca

REKLAMA