Aby przygotować samo ciasto, potrzebne będzie:
2 1 / 2 filiżanki białej mąki
2 łyżki cukru
1 / 4 łyżeczki soli
1 / 2 szklanki zimnego masła, podzielone na małe kawałki
8 łyżek wody z lodem
Zmieszaj mąkę, cukier i sól w dużej misce. Dodaj do nich następnie schłodzone, pokrojone w kostki masło i połącz je z sypkimi składnikami jedynie za pomocą noża (krojąc je na coraz mniejsze kawałki). Nie ugniataj ciasta, żeby masło nie zrobiło się ciepłe. To ważne ze względu na kruchość placka. Gdy masło z suchymi składnikami połączy się nieco, dodaj zmrożoną wodę. Miksuj, aż ciasto połączy się w całość. Przełóż ciasto na lekko oprószoną mąką stolnicę, ugniataj przez chwilę i podziel na pół. Rozwałkuj obydwa kawałki, połóż na papier do pieczenia lub folię i zroluj razem z papierem. Następnie wstaw do lodówki na pół godziny.
Jeden z placków wyjmij i rozwałkuj na placek o powierzchni formy, w której będziesz piec ciasto, powiększonej o powierzchnię brzegów. Połóż na wysmarowaną tłuszczem formę, nadmiar ciasta przycinając przy krawędziach. Wstaw do lodówki. Przygotuj nadzienie jabłkowe, zgodnie z poniższą instrukcją:
Na nadzienie jabłkowe potrzebne będą:
1 / 3 szklanki cukru
1 / 4 szklanki mąki
1 / 2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 / 2 łyżeczki mielonego cynamonu
szczypta soli
8 średnich jabłek
2 łyżki margaryny
Rozgrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza. Pokrój obrane jabłka w plastry. Zmieszaj cukier, mąkę, gałkę muszkatołową, cynamon i sól w dużej misce. Wsyp do miski jabłka i obtocz w mieszaninie mąki i przypraw. Wyłóż na ciasto, połóż na jabłka odrobinę margaryny, przykryj z góry rozwałkowaną, drugą kulką ciasta, przycinając brzegi (można je też docisnąć do rantu formy widelcem, zapewniając tym samym ładniejszy wygląd). Pozakłuwaj ciasto widelcem w środku, aby para miała gdzie ujść, a ciasto nie pękło.
Rada Aby uniknąć przypalenia ciasta na krawędziach, przykryj je folią aluminiową. Usuń folię na 15 minut przed zakończeniem pieczenia. Apple pie piecz 40-50 minut lub do momentu, gdy wierzch jest brązowy, a sok z jabłek zaczyna wrzeć i wylewać się poprzez szczeliny w górnej warstwie ciasta.
Polecamy: Dynia