Szkocka szkoła pieczenia
Szkockie gospodynie uwielbiają piec. Ich namiętność w tej dziedzinie jest powszechnie znana. Mąka owsiana to składnik znakomitych ciast i ciasteczek. Oatcakes to kruche herbatniki. Należą do tradycyjnych szkockich wypieków. Jada się je ze słodkimi bądź pikantnymi dodatkami.
Składniki ciasteczek owsianych
Klasycznymi składnikami oatcakes są: mąka owsiana, tłuszcz (musi być wytopiony ze słoniny smalec) oraz sól. Z tych składników zagniata się ciasto, rozwałkowuje i wycina okrągłe ciastka. Potem dzieli się je na ćwiartki lub mniejsze kawałki i piecze na gorącej blasze. W trakcie pieczenia ciasteczek się nie przewraca, przez co uzyskują charakterystyczną wybrzuszoną formę.
Przepis na Scottish Oatcakes
100 g średnio grubej mąki owsianej, szczypta soli, 2 łyżeczki tłuszczu ze słoniny, 2-3 łyżki ciepłej wody
Mąkę owsianą wymieszać w misce z solą, zrobić pośrodku zagłębienie, wlać roztopiony tłuszcz. Wymieszać składniki, dodać tyle wody, aby po wyrobieniu powstało ścisłe, twarde ciasto.
Ciasto przez kilka minut energicznie zagniatać na stolnicy posypanej mąką. Następnie rozwałkować na palec. Wykrawać duże, okrągłe placki. Przekrawać je na 4, 6 albo 8 części. Posypać mąką owsianą. Herbatniki piec na gorącej blasze albo na grubej patelni (nie odwracać, aż wyrosną). Podawać na gorąco albo na zimno z dodatkiem niewolonego masła, szkockiego sera owczego Crownie albo innych serów twarogowych (niedojrzewających).
Odmianą Scottish Oatcakes są North Staffordshire i Derbyshire Oatcakes.