Anchois występuje często w postaci przetworów – filetów, pasty, farszu mięsnego i rybnego, dodatku do oliwek (w Hiszpanii), makaronów, zapiekanek i pizzy. Często marynuje się filety w oleju, oliwie i occie winnym lub konserwuje w zalewie z dodatkami.
Anchois wzmacnia smak potrawy podobnie jak glutaminian sodu. Z tego powodu stosuje się go często jako aperitif, zwłaszcza w formie koreczków. Jest świetnym dodatekim do mięs (np. wołowiny, cielęciny) i sosów mięsnych. Można go łączyć innymi rybami, np. dorszem lub tuńczykiem. Anchois dodawać do innych sosów czy octu, nie należy jednak przesadzić z ilością, bo są bardzo słone.
Zobacz także: Jak używać przypraw?
Anchois dodaje się do sałatek na całym świecie – francuskiej sałatki nicejskiej, włoskiej salsa verde, amerykańskiej Caesar. Dobrze komponuje się ze smakiem vinegrette, czosnku i warzyw – pomidorów, papryki, bakłażanów, brokułów. Można nawet zaryzykować kompozycję tropikalną, np. z awokado.
W różnych regionach Francji panują odmienne upodobania co do anchois. W Piemoncie używa się go jako składnik ciepłego sosu czosnkowego do potraw, natomiast w Prowansji jada się grzanki smarowane zimną pastą z anchois, oliwy, czosnku i kaparów. Ze znakomitego anchois słynie francuska Katalonia.
Anchois można zapiec w cieście francuskim, formując ciastka z dodatkiem czosnku, oliwy i pieprzu. Wśród pieczywa francuskiego można znaleźć placek zwany pissaladiere – jest to placek prowansalski z anchois, czarnymi oliwkami i cebulą.
Przepis na kremowy dip z anchois, pomidorów i oliwek:
- 1 puszka marynowanych w oliwie anchois
- 1 puszka pomidorów
- 250 ml jogurtu naturalnego
- 0,5 szklanki krojonych czarnych oliwek
- 2 gotowane jajka
- 2 główki czosnku
- bazylia
- pieprz
- sól
Składniki pokroić na drobne cząstki i wymieszać lub zmiksować, w zależności od potrzeb. Doprawić solą i pieprzem. Można stosować jako dodatek do mięs i grzanek.