Formy do pieczenia

Podstawowe formy do ciast robi się z trzech rodzajów materiałów: blachy (czasem z powłoką teflonową), silikonu i żaroodpornego szkła bądź ceramiki.
/ 18.12.2009 10:30

Blachy silikonowe

Formy silikonowe to najnowszy trend, są drogie. Czy warto w nie inwestować? Z pewnością, jeżeli myślimy o częstym pieczeniu. Przyspieszają pracę, bo nie trzeba ich smarować ani wykładać papierem do pieczenia. Silikonowe formy najbardziej sprawdzają się w przypadku małych foremek – ciasteczek, babeczek, muffinek. Najłatwiej je wyciągnąć z giętkiej foremki.
Łatwo je myć w zmywarce, przewodzą mikrofale, dzięki czemu możemy je stosować w mikrofalówce.

Formy z blachy

Przy dużych płaskich formach – o kształcie tortownicy bądź większej blaszki prostokątnej lepiej sprawdzają się sztywne materiały, takie jak blacha. Wybieramy takie z powłoką non-stick.

Ceramiczne naczynia do pieczenia

Ceramika natomiast przyda się wtedy, gdy zamiast wyjmować ciasto – w tym samym naczyniu będziemy podawać je na stół, dlatego świetnie się sprawdzą w przypadku kiszy, tart, tartaletek, a także sufletów.

Polecamy: Świetne torciki bezowe

Podstawowe kształty form do pieczenia

Tortownice

Okrągłe, najczęściej z wyjmowanym dnem. Jest to najbardziej uniwersalny osprzęt do pieczenia – upiecze się przy jej pomocy prawie każdy rodzaj ciasta: biszkopt na tort, ciasto drożdżowe, sernik (także na zimno), ciasta z owocami, piernik, makowiec na kruchym spodzie itd. Warto zainwestować w porządną blachę, z powłoką nieprzywierającą, o karbowanym dnie, taką, która będzie szczelna i będzie miała sprawny mechanizm otwierający.

Tortownica z kominem ułatwia równomierne upieczenie ciasta, zapobiega niedopieczeniu środka, przy dużej średnicy lub głębokości formy.

Forma prostokątna do keksów

Wąska o długości około 30 cm – używana do szybkich wypieków z łatwych ciast tzw. lanych, keksów, piegusów, pierników, murzynków, ciast piaskowych, a także pasztetów.

Do rolady, tzw. ćwibakówka

O półokrągłym przekroju, bardzo wąska, długa, karbowana w poprzeczne słoje. Niezbędna gdy chcemy robić tradycyjne zwijane makowce, rolady z ciasta biszkoptowego.

Kwadratowa do placków

Forma płaska, kwadratowa lub o kształcie zbliżonym do kwadratu. Nadaje się do pieczenia wszelkiej maści placków (z owocami), szarlotek, serników, Brownie – wszelkich ciast do krojenia w sześciościenne kostki.

Forma do bab

Forma do babki – niezbędna, jeśli chcemy piec domowe baby drożdżowe na Wielkanoc. W przypadku wysokich ciast lepsza jest z kominem, który zapobiega powstawaniu zakalca w środku. Możemy znaleźć mniejsze i większe, najmniejsze służą do robienia babeczek na kruchym spodzie, oraz do pieczenia wielkanocnej babeczki do święconki.

Do ciasteczek

Formy do ciasteczek. Jeśli mamy duże zamiłowanie do ciastek i lubimy różnorodność kształtów – możemy zaopatrzyć się także w formy do rozmaitych ciasteczek. Podstawową formą będzie blacha do muffinów – do której można dokupić pergaminowe formy w kształcie babeczek, aby nie smarować każdego wgłębienia. Wygodniejsze są blaszki zbiorcze, niż pojedyncze, gdyż znacznie przyspieszają proces wyjmowania gorącej blachy z pieca, mniej jest także mycia po pieczeniu. Znajdziemy także blaszki do magdalenek, pierniczków w zabawnych kształtach.

Do pizzy

Forma do pizzy – płaska, okrągła, najczęściej metalowa. Pomaga otrzymać idealnie okrągły kształt, dzięki niej łatwiej wyjmiemy pizzę z pieca i nie będziemy musieli szorować całej dużej blachy.

Zobacz także: Pizza - tajniki sukcesu

Redakcja poleca

REKLAMA