Frużelina czereśniowa to doskonały dodatek do deserów, zwłaszcza do naleśników i gofrów, lecz także popularny składnik kremów do tortów. Frużelinę można przygotować też z wiśni, porzeczek, truskawek, malin, a nawet z borówki amerykańskiej.
Owoce na frużelinę o niskiej zawartości pektyn (np. truskawki) będą wymagały dodania większej ilości żelatyny, zaś te o wysokiej (jak porzeczki) - mniej. Poniżej znajdziesz dwa przepisy na frużelinę z czereśni. Klasyczną, z wykorzystaniem żelatyny i wersję bez niej.
Frużelina z czereśni z żelatyną
Składniki:
- 500 g świeżych czereśni,
- 6 łyżek cukru (jeśli owoce są bardzo słodkie, wystarczy 4-5 łyżek),
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 2 łyżkach wody,
- ok. 10 g/2 łyżeczki żelatyny.
Sposób przygotowania:
- Wydryluj czereśnie.
- Żelatynę zalej 4 łyżkami wody i pozostaw, aż napęcznieje.
- Czereśnie bez pestek wymieszaj z cukrem w garnku, postaw na małym ogniu. Podgrzewaj do momentu rozpuszczenia cukru, zagotuj.
- Dodaj świeży sok z cytryny oraz mąkę wymieszaną uprzednio z wodą i wymieszaj. Zestaw z palnika.
- Do gorącej mieszanki owocowej dodaj napęczniałą żelatynę i wymieszaj.
- Podgrzewaj cały czas mieszając, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Gdy żelatyna całkowicie się rozpuści, owoce w żelu zdejmij z palnika. Pozostaw frużelinę z czereśni do wystudzenia.
Jeśli powstała frużelina z czereśni okaże się zbyt gęsta, dodaj trochę wrzącej wody i ponownie wymieszaj. Gdyby frużelina czereśniowa była za rzadka, możesz przygotować więcej żelatyny, gdy napęcznieje - dodaj do owoców.
Frużelina z czereśni bez żelatyny
Frużelinę czereśniową można przygotować także bez użycia żelatyny. Jej konsystencja bardziej będzie przypominać kisiel, ponieważ do jej przygotowania używa się więcej mąki ziemniaczanej.
Składniki:
- 500 g świeżych czereśni,
- 100 g cukru,
- sok z połówki cytryny,
- 5 łyżeczek mąki ziemniaczanej,
- 300 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Czereśnie umyj, wydryluj, pokrój na połówki i umieść w garnku. Następnie zasyp cukrem.
- Owoce zalej szklanką wody (250 ml), dodaj sok z cytryny i podgrzewaj, aż czereśnie zmiękną.
- W szklance wymieszaj pozostałe 50 ml zimnej wody z mąką ziemniaczaną i dodaj do masy owocowej. Podgrzewaj na średnim ogniu przez 5-10 minut.
- Gotową frużelinę z czereśni możesz wykorzystać od razu po ostudzeniu lub jeszcze ciepłą zamknąć w słoiku, a słoik odwrócić do góry dnem.
Zobacz więcej przepisów na czereśnie:Nalewka z czereśni na spirytusie i na rumieNajlepsze pomysły na ciasto z czereśniamiJak zrobić kompot z czereśni? Z ksylitolem, miodem lub miętą