Zdjęcia, stylizacja i potrawy: Artur Rogalski, Ewa Gmiter-Rogalska, Anna Borowska/licencja
Z grzankami, z pestkami albo z pietruszką.
Edipresse Polska S.A./24.09.2018 15:55
Zdjęcia, stylizacja i potrawy: Artur Rogalski, Ewa Gmiter-Rogalska, Anna Borowska/licencja
ok. 60 min, 4 porcje Składniki:
4 łyżki masła
1-2 ząbki czosnku (niekoniecznie)
2 marchewki
ok 1,5-2 kg dyni
1 szklanka wody
0,5-0,75 mleka
Przyprawy: ociupina gałki muszkatołowej, natka pietruszki
Pamiętam takie zdanie z podręcznika do biologii "Euglena zielona jest piękna".To samo można powiedzieć o zupie dyniowej - jest piękna. Pomarańczowa, łagodnaw smaku, cudowna na jesienne szarugi.
Ważne jest, aby przygotowywać ją w garnku o grubym dnie. No to po kolei do roboty:
1. W garnku z grubym dnem roztapiamy 4 łyżki masła. Na to rozgrzane masło wrzucamy pokrojony w plasterki czosnek, jak się zrumieni wyjmujemy i wyrzucamy. Jeśli nie lubicie takiego delikatnego czosnkowego posmaku po prostu od razu...
2. wrzućcie na masło pokrojoną w talarki marchewkę, niech się dusi na małym ogniu. Tymczasem my bierzemy się za dynię, oczywiście lepiej ją przygotować wcześniej, ale jeszcze nigdy mi się to nie udało. Wybieramy ze środka włókna i pestki, obieramy ze skórki, tak aby został nam sam miąższ. Kroimy go w kosteczkę około 1-1,5 cm i wrzucamy do naszego garnka z - przypominam - grubym dnem.
3. Dolewamy szklankę wody, przykrywamy i dusimy na niewielkim ogniu (tak żeby zupa lekko bulgotała) około 30 minut. Możemy teraz dodać jakieś zioła np. oregano, albo tymianek, ale nie dużo, żeby nie zabić delikatnego smaku dyni.
4. Po pół godzinie miksujemy zupę na krem i dodajemy mleko. Dodajemy go tyle, żeby zupa miała konsystencję taką, jaką lubimy. Ja na przykład lubię bardzo gęstą zupę, więc dolewam mniej niż pół litra mleka.
5. Gotową zupę możemy posypać pietruszką, podprażonymi pestkami dyni i słonecznika, grzankami, tartym parmezanem.Te dodatki sprawdziłam, ale na pewno przyjdzie wam jeszcze coś fajnego do głowy.