Mała firma czy korporacja? Gdzie więcej zarobisz?

Sprawdź, gdzie opłaca się pracować.
Mała firma czy korporacja? Gdzie więcej zarobisz? fot. Fotolia

To, ile zarabiamy, często nie zależy wyłącznie od tego, co robimy, ale też od tego, w jak dużej firmie pracujemy. Pod koniec zeszłego roku przeprowadzono badanie aktywności ekonomicznej ludności i na jego podstawie stwierdzono, że sytuacja wygląda bardzo jednoznacznie. Praca w mikroprzedsiębiorstwach lub małych firmach nie jest tak opłacalna jak w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Praca w małych firmach

Okazuje się, że wynagrodzenie za pracę w w najmniejszych firmach bywa niższe nawet o 40-50 proc. w stosunku do zarobków w dużych firmach. Należy sobie uświadomić w związku z tym, jak duży może to być problem, zwłaszcza, że w Polsce w mikro firmach, czyli takich, które zatrudniają do 9 osób, pracuje aż 20 proc. wszystkich aktywnych zawodowo osób, czy ok. 3,5 mln Polaków.

Porównanie zarobków w małych firmach i korporacjach

Ile tak naprawdę możemy zarobić, pracując gdzieś w małym przedsiębiorstwie? Czy te różnice, w porównaniu z zarobkami pracowników korporacji są faktycznie tak duże? Okazuje się, że tak. O ile za pracę w dużym przedsiębiorstwie możemy liczyć na wynagrodzenie wynoszące średnio blisko 4000 zł, o tyle za pracę na podobnym stanowisku, ale w małej firmie, otrzymamy już średnio nieco ponad 2000 zł. Różnica jest zatem ogromna.

Warto też jednak, zanim zdecydujemy się na pracę w korporacji, zastanowić się nad innymi aspektami. Praca w dużych firmach wymaga często więcej wysiłku, zostawania w pracy po godzinach i większej odporności na stres. Być może właśnie dlatego wciąż nie wszyscy są zwolennikami pracy w korporacjach, nawet za cenę rezygnacji z wyższej pensji.

Jakie jeszcze minusy wiążą się z pracą w mikroprzedsiębiorstwach?

Oprócz znacznie niższych pensji obecnie, pracownicy najmniejszych firm mogą obawiać się o ich pensje w przyszłości. Okazuje się, że wzrost płac w w większych firmach jest o wiele dynamiczniejszy i szybszy. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku mikroprzedsiębiorstw, które zatrudniają 2-3 pracowników. Tam w skali roku płaca wzrasta średnio jedynie o 1,5 proc. Taka podwyżka wydaje się niemal niezauważalna...

W najmniejszych firmach utrudniony jest też czasami rozwój zawodowy. Nie ma wielu szczebli kariery i możliwości awansu.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)