Wypowiedzenie zmieniające - na czym polega

Wypowiedzenie zmieniające - na czym polega fot. Fotolia
Dowiedz się, jak ten dokument zmienia twoją sytuację w pracy.
Milena Oszczepalińska / 05.12.2014 15:45
Wypowiedzenie zmieniające - na czym polega fot. Fotolia

Zostałaś zaproszona do działu kadr, a tam otrzymałaś niewiele mówiący ci dokument, tzw. wypowiedzenie zmieniające. Czym ono jest? Rozwiewamy twoje wątpliwości.

Wypowiedzenie zmieniające to nie do końca wypowiedzenie

Wypowiedzenie zmieniające to taki rodzaj dokumentu, za pomocą którego można wypowiedzieć dotychczas obowiązującą umowę i od razu zawrzeć nową, w jednym momencie, bez konieczności podpisywania dodatkowych podań czy formularzy. Nie jest to zatem wyłącznie wypowiedzenie i nie musi wcale skutkować utratą pracy.

Na czym polega wypowiedzenie zmieniające?

Firma czasami nie może już dłużej zatrudniać cię na dotychczasowych zasadach. Szef nie chce jednak się z tobą rozstać, gdyż jesteś dobrym solidnym pracownikiem. Wypowiedzenie zmieniające zwykle przydatne jest w sytuacjach, kiedy to sytuacja finansowa w firmie uległa znacznemu pogorszeniu i nie może już z tobą współpracować na takich samych zasadach finansowych. Zmianą, jaką najczęściej wprowadza takie wypowiedzenie zmieniające, jest właśnie obniżenie pensji podstawowej za pracę. Jest to swego rodzaju kompromis - ty zachowujesz stanowisko, a firma zmniejsza koszty.

Czym skutkuje podpisanie wypowiedzenia zmieniającego?

Jeżeli podpiszesz ten dokument, to znaczy, że zgadzasz się z jego postanowieniami i że już wkrótce zaczniesz pracę na nowych (zwykle finansowo gorszych) zasadach. Nie nastąpi to jednak od razu. Przy zwykłym wypowiedzeniu masz określony okres wypowiedzenia, tu jest podobnie. Nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero po zakończeniu tego okresu.

Czy mogę nie podpisać wypowiedzenia zmieniającego?

Owszem, jeśli przedstawione przez szefa nowe warunki pracy absolutnie cię nie satysfakcjonują, nie musisz ich przyjmować. Szef również sam powinien cię o tym uświadomić. Masz wybór. Jeśli jednak nie zgadzasz się na przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego, musisz złożyć oświadczenie, że nie przyjmujesz oferowanych ci nowych warunków pracy.

Jeżeli szef nie poinformował cię o tym, że możesz złożyć oświadczenie odmawiające, nie musisz podpisywać dokumentu aż do momentu upłynięcia okresu wypowiedzenia. W tym czasie będziesz mogła porządnie przemyśleć sobie, jaką decyzję podjąć. Być może sytuacja w firmie poprawi się i nie stracisz dotychczasowej pensji albo znajdziesz nową, lepszą pracę.

Zobacz też: