Strach przed utratą pracy

Brak pracy może przyczyniać się do powstania bardzo poważnych kłopotów.
Milena Oszczepalińska / 06.10.2014 09:23

Wiele z nas ma tendencję do pracoholizmu. Nie zawsze jednak jest ona oznaką pasji do  pracy. Oczywiście szczęściarami są te Polki, które faktycznie nie mogą żyć bez pracy, fascynują się nią i spełniają, a przy tym czują, że praca je nie męczy, a wręcz cieszy. Częściej jednak zdarza się tak, że pracujemy za dwoje, ponieważ boimy się, że jak nieco odpuścimy, stracimy pracę. A musimy przecież z czegoś się utrzymywać. Zakasujemy więc rękawy i każdego dnia niezmordowanie wykonujemy swoje obowiązki.

Przyczyny strachu przed utratą pracy:

Brak pieniędzy

Oczywiście największym problemem związanym z brakiem pracy jest brak odpowiednich środków finansowych. Może warto zatem  zamiast zamartwiać się, co zrobimy, gdy stracimy pracę, zacząć systematycznie oszczędzać nawet niewielkie kwoty. Da ci to poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Brak zajęcia

Innym równie poważnym problem związanym z brakiem pracy może być obawa, że nie będziemy miały żadnego poważnego zajęcia, zasiedzimy się w domu i zaczniemy żyć tylko obowiązkami kury domowej, zamiast się rozwijać, angażować. Niektóre z nas potrzebują pracować, wychodzić z domu, kontaktować się z ludźmi, żeby czuć się potrzebnymi. Praca i życie w biegu często daje motywację i energię do wszelkich innych działań.

Brak pracy może wiązać się z nudą i rutyną. Trzeba na to bardzo uważać. Zwłaszcza młode Polki, które nie mają jeszcze poukładanego życia rodzinnego, są bezdzietne, potrzebują angażować się zawodowo, żeby nie zgorzknieć.

Skutki utraty pracy

Najważniejszym skutkiem braku pracy jest gorszy status materialny. Bardzo szybko kończą się oszczędności, a my coraz bardziej desperacko poszukujemy nowego zajęcia, tracąc przy tym radość życia. Taki stan może przyczyniać się do bardzo poważnych kłopotów, np:
  • apatii
  • depresji
  • wejścia w nałogi
  • chorób
Osłabiony organizm jest bardzo podatny na różnego rodzaju infekcje. Dodatkowo łatwiej wtedy o ponure myśli czy zły nastrój. To wszystko brzmi bardzo zniechęcająco i na pewno żadna z nas nie chciałaby tego nigdy doświadczyć na sobie. Dlatego też niestety czasami, mimo kiepskiej sytuacji w pracy, staramy się pracować dużo i ciężko, żeby tylko utrzymać dane stanowisko.

Sprawdź co zrobić, żeby praca nie była ciężarem: