Tu zarobisz więcej niż w IT. Pracownicy tego zawodu mogą przebierać w ofertach

tu zarobisz więcej niż w IT fot. Adobe Stock, peopleimages.com
Pracownicy IT są poszukiwani przez pracodawców. Okazuje się, że na ciekawe stawki mogą liczyć również specjaliści odpowiedzialni za zakupu. Wzrost liczby centrum usług wspólnych oraz rozwój międzynarodowych firm w Polsce wzmocnił zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze – tak wynika z raportu „Rola i wyzwania działów zakupów w Polsce”.
/ 20.06.2024 11:22
tu zarobisz więcej niż w IT fot. Adobe Stock, peopleimages.com

Specjaliści ds. zakupów mogą liczyć na interesujące wynagrodzenie i możliwość rozwoju zawodowego. Czym się zajmują?

Spis treści:

  1. Co robi specjalista ds. zakupów?  
  2. Jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów do spraw zakupów?
  3. Zarobki specjalisty ds. zakupów

Co robi specjalista ds. zakupów? 

Z badania przeprowadzonego przez Antal, Sodexo i Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów wynika, że eksperci ds. zakupów dobrze oceniają perspektywy rozwoju zawodowego w branży -  72 proc. badanych ekspertów ocenia perspektywy dobrze, natomiast 26 proc. ocenia je jako bardzo dobre.

Podczas badania padło pytanie, czym najczęściej zajmują się osoby odpowiedzialne za zakupy w firmie.

78 proc. badanych wskazało, że poszukuje alternatywnych dostawców, 77 proc. – tworzy zapytania i analizuje oferty, a 74 proc. koordynuje współpracę z dostawcami i/lub klientami.

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu specjaliści ds. zakupów odgrywają kluczową rolę, odpowiadając za coraz szerszy zakres zadań związanych z bieżącą działalnością firm. Ich praca, niegdyś skupiona głównie na negocjacjach i logistyce, ewoluuje w kierunku strategicznego zarządzania i optymalizacji procesów zakupowych. Efektywność działania przedsiębiorstw zasadniczo zależy od sprawnej organizacji zakupowej, która nadzoruje procesy wewnętrzne i wspiera podejmowanie decyzji strategicznych

– wskazał prezes Antal Artur Skiba.

Jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów do spraw zakupów?

Autorzy badania zwracają uwagę na rozwój centrum usług wspólnych, który przyczynił się wzrostu zapotrzebowania na ekspertów ds. zakupów oraz związany z tym wzrost ich płac.

Od czasów wybuchu pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów gwałtownie wzrosło. Jednym z przejawów tego zjawiska jest wzrost wynagrodzeń osób zajmujących się łańcuchem dostaw o jedną dziesiątą. To jeden z największych przyrostów płac, jaki zaobserwowano na początku dekady

- stwierdziła dyrektorka z Sodexo Polska Monika Droździak.

Zwróciła tez uwagę, że w porównaniu z branżą IT, wzrost zarobków na przestrzeni ostatniego roku wyniósł 1 proc. 

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na próbie 922 specjalistów i menedżerów działów zakupowych w dniach 20 marca – 11 kwietnia br.(PAP).

Zarobki specjalisty ds. zakupów

Zgodnie z danymi w serwisie Indeed średnie miesięczne wynagrodzenie podstawowe na stanowisku specjalista ds. zakupów wynosi 6489 zł brutto, czyli ok. 5931 zł na rękę (dane z 2023 roku). Wysokość zarobków zależy od lokalizacji firmy, doświadczenia i kwalifikacji pracownika.

Czytaj także:
Praca w straży granicznej – jak wygląda, etapy rekrutacyjne, obowiązki. Jak się dostać do pracy w straży?
Ile zarabia stewardessa i jakie są jej obowiązki? Poznaj tajniki pracy personelu pokładowego
Polacy będą pracować krócej. Zmiany w czasie pracy coraz bliżej, padł możliwy termin

Redakcja poleca

REKLAMA