Polacy będą pracować krócej. Zmiany w czasie pracy coraz bliżej, padł możliwy termin

czterodniowy tydzień pracy fot. Adobe Stock, alfa 27
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej prowadzi konsultacje w zakresie skrócenia czasu pracy. Analizowane są dwie opcje – 35-godzinny tydzień pracy lub 4-dniowy tydzień pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia. Podobne rozwiązania funkcjonują już w niektórych krajach.
/ 17.06.2024 13:20
czterodniowy tydzień pracy fot. Adobe Stock, alfa 27

Dniówka krótsza o godzinę lub czterodniowy dzień pracy coraz bliżej. Padł możliwy termin zmian w czasie pracy. 

Spis treści:

  1. Propozycja skrócenia tygodnia pracy w Polsce
  2. Jakie będą konsekwencje czterodniowego dnia pracy?
  3. Co Polacy sądzą o czterodniowym dniu pracy?
 

Propozycja skrócenia tygodnia pracy w Polsce

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej analizuje możliwości skrócenia czasu pracy. Jedną z opcji jest skrócenie dnia pracy do 35 godzin. Drugi pomysł to wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy.

W założeniu skrócenie czasu pracy nie spowoduje zmian w wysokości wynagrodzenia.

Ministra Agnieszka Dziemaniowicz- Bąk poinformowała, że chce, aby do końca tej kadencji (czyli do 2027 roku) zostały wdrożone przepisy skracające czas pracy. Ideą skrócenia czasu pracy jest lepszy work-balance pracowników.

Jakie będą konsekwencje czterodniowego dnia pracy?

Zmiany są na razie konsultowane z przedsiębiorcami. Ci nie są nastawieni entuzjastycznie, a prawnicy wskazują na wyzwania.

- W praktyce będzie wyglądało to tak, że firmy będą miały tyle samo osób w krótszym czasie w przypadku dużych zakładów produkcyjnych czy usługowych. To może stanowić ogromne wyzwanie. Natomiast dla małych i mikro przedsiębiorców wyzwaniem mogą być konsekwencje związane z tym, że mikroprzedsiębiorca będzie ponosił te same koszty, co dzisiaj przy skróconym czasie pracy zatrudnionego - wyjaśniała mec. Marta Olczak-Klimek z kancelarii Olczak-Klimek, van der Kroft, Węgiełek na łamach money.pl.

Z kolei Magdalena Włastowska, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting, na łamach portalu infor.pl, wskazuje na wyzwania związane z bezpieczeństwem pracowników.

Dane GUS dotyczące przyczyn wypadków przy pracy już w 2020 r. ukazały, że nieprawidłowe zachowanie się pracownika stanowi 60,8% wszystkich przyczyn, w tym niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności - 26,1%, np. poprzez pośpiech. Innym przykładem może być przemieszczanie się operatora wózka widłowego po magazynie, który przewozi towar z jednej części hali do drugiej. Skrócenie jego czasu pracy będzie się wiązać z koniecznością zwiększenia tempa i intensywności pracy.

Jej zdaniem należy zastanowić się, jak zarządzać procesami, aby przyniosły oczekiwaną efektywność przy skróceniu czasu pracy bez narażania pracowników na ryzyko wypadków i podwyższonego stresu w przypadku zawodów, gdzie szybsze tempo mogłoby zagrażać bezpieczeństwu pracowników.

Pojawiają się też głosy, że sama idea krótszego czasu pracy jest słuszna, jednak zmiany należy wprowadzać stopniowo.

Co Polacy sądzą o czterodniowym dniu pracy?

IBRIS na zlecenie Radia Zet spytał Polaków, czy poparliby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy przy utrzymaniu dotychczasowego wynagrodzenia.

 Z badania wynika, że nieco ponad 47 proc. Polaków popiera ten pomysł. Z kolei 39 proc. badanych nie chce skrócenia tygodnia pracy. Jeśli chodzi o poparcie, najbardziej entuzjastycznie są nastawione są osoby w wieku 40-49. W tej grupie wiekowej aż 70 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” (18 proc.) lub raczej tak (52 proc.).

Najwięcej przeciwników znalazło się wśród grupy 30-39 lat, gdzie 52 proc. z tej grupy wybrało odpowiedź nie, lub raczej nie.

Sondaż IBRIS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 24 i 25 maja metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1071 osób.

Czytaj także:
Praca zdalna w domu – jakie są wady i zalety? Rodzaje pracy zdalnej
Praca w Pepco - jak zostać pracownikiem? Rekrutacja i opinie o pracy w sklepie Pepco
Praca w McDonald’s dla nieletnich – jakie warunki trzeba spełnić? Jak wygląda taka praca?

 
 

 

Redakcja poleca

REKLAMA