Propozycja przejścia z umowy o pracę na działalność gospodarczą bez wątpienia wiąże się z korzyściami finansowymi dla obu stron. Skarbówka ostrzega jednak, aby nie próbować robić z pracowników biznesmenów za wszelką cenę. Dlaczego?
Spis treści:
Zmiana etatu na działalność gospodarczą
Jak informuje "Rzeczpospolita" już kilkanaście lat temu na rynku pojawił się trend przerzucania pracowników z etatu na samozatrudnienie. Taka współpraca jest dla pracodawców bardziej korzystna ze względu na niższe składki ZUS, a także bardziej atrakcyjną ofertę dla potencjalnych kandydatów, którym można zaproponować wyższe wynagrodzenie.
Dlaczego firmy robią z pracowników biznesmenów? Współpraca z przedsiębiorcą jest dla pracodawców łatwiejsza i tańsza z uwagi na składki ZUS. Zyskują także pracownicy, własna działalność daje bowiem możliwość wyboru korzystnej formy opodatkowania. Mogą oni także rozliczać wiele wydatków w kosztach
- wylicza „Rzeczpospolita”.
Teraz kontrakty B2B znalazły się na celowniku nowego rządu i zajmie się nimi Państwowa Inspekcja Pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce bowiem skończyć z tym trendem.
Skarbówka przeciwko fikcyjnemu samozatrudnieniu
W dzienniku czytamy, że urząd skarbowy uznał to zjawisko za sztuczne działanie, mające na celu wyłącznie korzyści podatkowe, nazywając je „fikcyjnym samozatrudnieniem”. Urzędnicy podkreślają, że mimo założenia własnego biznesu, taki pracownik nadal wykonuje taki sam zakres obowiązków.
Przykładem może być odmowna decyzja dla spółki akcyjnej, która chciała wysłać cały swój zespół na umowę B2B. Powód? Chęć założenia spółki z o.o. i posiadania w niej 100% udziałów. Firma poprosiła o opinię zabezpieczającą chroniącą przed zastosowaniem klauzuli obejścia prawa. Co na to KAS?
Skarbówce nie spodobały się korzyści podatkowe wynikające z samozatrudnienia, a proces uznała za sztuczny. Stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej to z pewnością nie jest dobra wiadomość dla firm planujących restrukturyzację, gdyż ich działania mogą być teraz szczegółowo weryfikowane.
Czytaj także:
Potężne kary za brak wynagrodzenia w terminie. Pracodawcy zapłacą więcej niż 30 tysięcy?
Uważaj na te podejrzane oferty pracy. Fałszywi rekruterzy korzystają ze znanej aplikacji
Polacy będą pracować krócej. Zmiany w czasie pracy coraz bliżej, padł możliwy termin