Uważaj na te podejrzane oferty pracy. Fałszywi rekruterzy korzystają ze znanej aplikacji

fałszywe oferty pracy fot. Adobe Stock, tippapatt
Szukasz pracy? Lepiej uważaj na oferty z wyjątkowo korzystnymi warunkami umowy. W jednej z popularnych aplikacji czają się bowiem oszuści, którzy pod maską rekruterów próbują wyłudzić od potencjalnych kandydatów ich dane, a następnie pieniądze. Oto co powinno zwrócić twoją uwagę w pierwszej kolejności.
/ 28.06.2024 15:11
fałszywe oferty pracy fot. Adobe Stock, tippapatt

W dobie mediów społecznościowych bardzo łatwo natknąć się na fałszywe propozycje pracy, oferujące duże pieniądze za niewielką ilość obowiązków. Warto korzystać ze sprawdzonych stron z ofertami pracy, a także weryfikować dane firmy, aby nie paść przypadkiem ofiarą internetowego oszusta.

Spis treści:

  1. Fałszywi rekruterzy na WhatsAppie
  2. Na jakie oferty pracy uważać?

Fałszywi rekruterzy na WhatsAppie

Informatycy ostrzegają przed plagą fałszywych rekruterów w znanej aplikacji WhatsApp. Cyberprzestępcy najpierw kuszą tam potencjalnych kandydatów nierealnymi ofertami z bajkowymi warunkami i benefitami, a następnie żądają niewielkiej wpłaty na podane przez nich konto. Ich argumenty to zwykle potrzeba zakupu odpowiedniego sprzętu do pracy albo przygotowanie szkolenia.

Żaden szanujący się pracodawca z pewnością nie poprosi cię o taką „przysługę”, zatem pod żadnym pozorem nie klikaj w nieznane linki przesłane w treści wiadomości. O ile nie są to kwestionariusze dla kandydatów umieszczone na stronie konkretnej firmy, która jest znana i dobrze oceniana na rynku.

Na jakie oferty pracy uważać?

Oszuści najczęściej oferują kandydatom wymarzone stanowiska w znanych firmach, nie wymagając przy tym praktycznie żadnych umiejętności ani doświadczenia. Ofiarami padają więc osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy i nie są tak świadome ewentualnych zagrożeń.

Naszą czujność szczególnie powinny wzbudzić stosunkowo proste obowiązki, które nie są szczegółowo wyjaśnione, połączone z nieadekwatnie wysokim wynagrodzeniem. W dobie social mediów może to być np. zwykłe ocenianie filmików na Instagramie albo TikToku.

Zauważ, czy propozycja jest napisana w sposób emocjonalny i zachęcający do podjęcia natychmiastowych działań, które przyniosą szybkie pieniądze. To może być pułapka. Aby sprawdzić, czy takie ogłoszenie jest prawdziwe, wyszukaj numer telefonu do firmy i spróbuj skontaktować się z nią bezpośrednio. Należy pamiętać, że rekruterzy rzadko kontaktują się za pośrednictwem komunikatora.

Czytaj także:
Możesz dostać dodatkowe pieniądze co miesiąc bez żadnych warunków. Już jest to możliwe
Ile naprawdę zarabiają kasjerzy w dyskontach? Nie tyle, ile myślisz
Polskie Zetki są leniwe i roszczeniowe? Cała prawda o pokoleniu Z

Redakcja poleca

REKLAMA