Prawo chroni szczególnie rodzicielstwo, dlatego pracodawca musi większą opieka otoczyć rodziców sprawujących opiekę nad małymi dziećmi.
Pracodawca może powierzyć pracownikowi opiekującemu się dzieckiem do 4 roku życia pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak wcześniej musi uzyskać zgodę od pracownika. Pracownik ma prawo dokonać wyboru, czy godzi się na taką formę pracy. Odmowa nie skutkuje dla niego żadnymi negatywnymi konsekwencjami.
Jeśli oboje rodzice małego dziecka pracują, zakaz zatrudnienia w godzinach nadliczbowych może dotyczyć tylko jednego z nich.
Zobacz także:Ile godzin nadliczbowych przysługuje pracownicy w ciągu roku
Dodatek za godziny nadliczbowe
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości:
- 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
- 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.
Czas wolny zamiast dodatku
Jeżeli pracownik nie chce otrzymać wynagrodzenia, to może złożyć pisemny wniosek o udzielenie czasu wolnego za czas pracy w godzinach nadliczbowych. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika.
Zobacz także:Ile godzin nadliczbowych przysługuje pracownicy w ciągu miesiąca