POLECAMY

Na co przeznaczyć wypłatę z nowej pracy?

Dobrze przemyśl, na co spożytkujesz zarobione pieniądze.
Na co przeznaczyć wypłatę z nowej pracy? fot. Fotolia

Radość z faktu dostania nowej pracy może nieco przyćmić rozsądek... Zwłaszcza jeśli długo szukałaś zajęcia, a teraz w końcu będziesz miała możliwość zarabiania. Możesz mieć pokusę, żeby zaszaleć i roztrwonić wypłatę na nie do końca potrzebne, a na pewno nie niezbędne rzeczy. Ale czy warto? Prawdopodobnie skoro przez dłuższy czas nie miałaś pracy, masz teraz poważniejsze wydatki, niż zakup nowej bluzki... Nie zapominaj o nich!

Na co wydać pensję w nowej pracy?

1. Spłać wszelkie zadłużenia

Być może trochę ci się ich uzbierało... Nie zwlekaj ze spłatą zobowiązań. Znajomi pewnie nie pożyczyli ci pieniędzy na procent, ale jeśli wzięłaś pożyczkę w banku, powinnaś spieszyć się ze spłatą. Nie doprowadź do tego, by popaść w pętlę zadłużenia.

2. Ureguluj zaległe rachunki

Przez ostatnie miesiące nie opłacałaś rachunków za gaz lub prąd, a może zalegasz z czynszem? W pierwszej kolejności opłać zaległe rachunki, zanim zostanie jakieś media zostaną ci odcięte...

3. Zostaw coś na czarną godzinę

Jeśli przez jakiś czas nie miałaś pracy, dobrze wiesz, że warto nie wydawać wszystkiego od razu, ale zachować jakąś sumę na czarną godzinę. Wcale nie jest powiedziane, że tę pracę będziesz miała już zawsze, a mogą też pojawić się jakieś niezapowiedziane wydatki. Bądź przygotowana!

4. Odłóż jakiś procent na przyszłość

Nie możemy żyć z dnia na dzień, nie myśląc o przyszłości, to bardzo nierozsądne. Pomyśl, jak niewiele kosztowałoby cię odkładanie niewielkich sum na emeryturę. A jest szansa, że po latach urosną z tego całkiem pokaźne oszczędności, które z pewnością bardzo się przydadzą.

Sprawdź też inne artykuły na temat pracy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja moją przeznaczam na czynsz, życie i na naukę. Na szczęście nauka nie droga (bo dietetyka w szkole policealnej, trochę ponad 90 zł miesięcznie, no ale opłaca się zdobywać wiedzę). I niewiele zostaje, nie oszczędzam, ale mam nadzieję, że jak skończę szkołę i będę mieć lepszą pracę to zacznę.