List motywacyjny to inaczej pismo przewodnie wysyłane razem z życiorysem zawodowym w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę lub po prostu do potencjalnego pracodawcy. Pismo przewodnie zwane popularnie listem motywacyjnym jest ważne, ponieważ mówi o tym dlaczego przesyłamy nasze CV, o jakie stanowisko się staramy, w związku z jakim ogłoszeniem piszemy.
Zadaniem listu motywacyjnego jest prezentacja Twoich najlepszych stron, przedstawienie Twojej kandydatury na konkretne stanowisko i uzyskanie zaproszenia do spotkania z pracodawcą.
Napisanie dobrego listu motywacyjnego, w przeciwieństwie do CV, nie jest łatwe. List najlepiej zacząć pisać dopiero, po napisaniu CV. Wtedy będziesz wiedział, jak list motywacyjny może sprawnie uzupełniać życiorys.
List motywacyjny powinien zawierać:
- Wstęp. Każdy może zacząć list na swój sposób i w swoim stylu, ale należy pamiętać, aby poinformować o tym dlaczego przesyłamy swoją aplikację, napisać na jakie stanowisko się ubiegamy oraz zachęcić do zapoznania się z przesłanymi dokumentami. Wstęp powinien odwoływać się do konkretnej osoby. „Szanowny Pan Jan Nowak” brzmi lepiej niż „Do działu kadr”
- Rozwinięcie. W części drugiej odwołujemy się do życiorysu (CV) wysłanego razem z listem - podkreślamy tu i rozwijamy jego najważniejsze elementy. Piszemy także o kwalifikacjach, które zdecydowały o złożeniu aplikacji.W tej części postaraj się przekonać o atrakcyjności twojej kandydatury, spróbuj siebie "sprzedać", wykaż konkretne zalety pod kątem danej firmy i stanowiska.
-
Zakończenie. W zakończeniu dziękujemy za uwagę, przedstawiamy formę i propozycję kontaktu oraz deklarujemy chęć współpracy i spotkania, która pomoże pracodawcy w dokonaniu dobrego wyboru. List kończymy zwrotem, Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem, oraz podpisujemy imieniem i nazwiskiem. Nie wspominaj o kwestiach finansowych, temat ten odłóż to na rozmowę kwalifikacyjną.