Kiedy zagrozić odejściem z pracy?

Kiedy zagrozić odejściem z pracy?
Czy czujesz, że pracujesz za niewielką stawkę, która nie odpowiada Twoim umiejętnościom i efektom pracy, którą wykonujesz? Czasem warto porozmawiać z szefem i poprosić o podwyżkę, a także użyć argumentu o odejściu z dotychczasowego stanowiska i skorzystaniu z propozycji konkurencji.
/ 25.01.2011 11:45
Kiedy zagrozić odejściem z pracy?

Twoja lista osiągnięć może nie przekonać pracodawcy, że należy Ci się podwyżka. Twój szef może wierzyć, że płaci Ci się wystarczająco dużo, abyś pracowała efektywnie. To może się zmienić, jeśli powiesz, że masz inną ofertę pracy, zwłaszcza jeśli oferta pochodzi od konkurencji.

Nie musisz ujawniać pensji, jaką Ci oferowano, możesz jednak dać do zrozumienia, że jest to suma znacznie wyższa od tego, co dostajesz, i że jesteś gotowa na przyjęcie oferty, jeśli nie dostaniesz podwyżki: „Pracuję w tej firmie już od kilku lat i wolałabym pozostać na obecnym stanowisku. Spodziewam się jednak znacznej podwyżki pensji, zwłaszcza że otrzymałam ofertę pracy zdecydowanie atrakcyjniejszej niż obecna. Czy zgodzi się pan na przedyskutowanie tej kwestii?”.

Zobacz też: Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

Odejść?

Używając tego jako ostatecznego argumentu w negocjacjach, możesz zagrozić odejściem, jeśli Twoje wymagania finansowe nie zostaną spełnione. Posuń się do tego kroku tylko wtedy, kiedy naprawdę zamierzasz to zrobić. Niektórzy ludzie nie potrafią pracować, jeśli czują się niewystarczająco opłacani. Wolą być bezrobotni, niż pracować za niewielkie pieniądze.

Jeśli możesz sobie pozwolić na bezrobocie i brak przychodów oraz jesteś gotowa wyjaśnić przyszłemu pracodawcy, dlaczego jesteś bez pracy — możesz zaryzykować, ale nie jest to najlepsze wyjście. Możesz przypomnieć szefowi, jak trudne jest znalezienie nowego pracownika, wyszkolenie go i ile trzeba w niego zainwestować. Dzięki temu może skłonisz go do negocjacji.

Jeśli nie dostaniesz podwyżki…

Jeśli czujesz, że osiągnęłaś już wszystko, co było do osiągnięcia w Twojej pracy, a nawet trochę więcej, możesz poprosić o awans, nowe stanowisko lub nowy tytuł z możliwością podniesienia pensji teraz lub później. Poprosisz o więcej pieniędzy, ponieważ bierzesz na siebie nowe obowiązki.

Jeśli wyższe wynagrodzenie nie wchodzi w grę, poproś o większą liczbę dni urlopu, elastyczne godziny pracy lub większą premię na koniec roku, jeśli któraś z tych rzeczy Cię interesuje.

Jeśli Twój szef stwierdzi, że nie zasłużyłaś tym razem na podwyżkę, zapytaj, nad jakimi umiejętnościami lub cechami powinnaś popracować i jakimi efektami się pochwalić, aby móc ją dostać. Poproś o rozkład zajęć i ustal termin, w którym oceni on ponownie Twoją pracę i płacę.

Zobacz też: Kiedy warto poprosić o podwyżkę?

Fragment pochodzi z książki „Niezbędnik kobiety sukcesu. Jak skutecznie walczyć o awans i pieniądze” autorstwa Tory Johnson i Robyn Spizman (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.