Jak poprosić o podwyżkę w pracy?

Strój dobrany według zasad feng shui pomoże Ci wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy. fot. Fotolia
Na rozmowę z pracodawcą przynieść sporządzoną wcześniej listę własnych osiągnięć w firmie. Gdy prosisz o podwyżkę, pamiętaj, że nie możesz żądać zbyt wiele, jednak warto odrobinę zawyżyć swoje oczekiwania finansowe. Jak zacząć taką rozmowę i jakich użyć argumentów?
/ 25.01.2011 11:35
Strój dobrany według zasad feng shui pomoże Ci wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy. fot. Fotolia

Ustal termin spotkania

Umów się z szefem w czasie, który wam obojgu odpowiada. Możesz wysłać e-mail lub zostawić wiadomość głosową, prosząc w sposób poufny o osobiste spotkanie dotyczące Twojego rozwoju zawodowego. Jeśli chcesz osobiście poprosić o spotkanie, najważniejszy jest odpowiedni moment. Jeśli on lub ona wygląda na wykończonego albo walczy z terminami, poczekaj na bardziej sprzyjający czas.

Zobacz też: Co robić, gdy szef odmawia podwyżki?

W pokoju

Przynieś ze sobą listę osiągnięć. Posłuży ona nie tylko jako przewodnik, dzięki któremu nie potkniesz się po drodze, ale będzie sygnalizować Twój profesjonalizm. Staraj się, aby Twój głos nie brzmiał desperacko, bądź pewna siebie. Nie stawiaj ultimatum, chyba że naprawdę chcesz je zrealizować.

Możesz zacząć od słów: „Pracuję dla firmy od siedmiu lat. Sam mój staż nie jest wystarczającym powodem, aby prosić o podwyżkę, więc chciałabym pokazać, co udało mi się przez ten czas osiągnąć”.

Następnie przejdź do listy, skupiając się na wymiernych wyliczeniach i rezultatach. Jeśli chcesz zarabiać 400 zł miesięcznie więcej, dobrze jest poprosić o 600zł, dzięki temu będziesz miała pole do negocjacji. Nie powinnaś przygniatać dyrekcji, prosząc o 1000 zł, zwłaszcza jeśli wiesz, że w porównaniu ze średnią pensją na Twoim stanowisku to stanowczo zbyt dużo, ale nie powinnaś także „rozmieniać się na drobne”.

Twój szef może powiedzieć, że wszyscy dostają standardową podwyżkę wyliczoną procentowo. Możesz odpowiedzieć: „A jakie wyliczenie obejmuje wyjątkowych pracowników, których zasługi są dużo wyższe? W jaki sposób nagradzana jest wysoka wydajność? Czy istnieje możliwość, że zmieni pan zdanie?”.

Zobacz też: Kiedy warto poprosić o podwyżkę?

Bądź realistką!

Średnia podwyżka wynosi około pięciu procent pensji rocznie. Możesz chcieć znacznie więcej, ale pamiętaj, że pracodawca musi brać pod uwagę to, co jest sprawiedliwe dla wszystkich, a nie tylko dla Ciebie.

Fragment pochodzi z książki „Niezbędnik kobiety sukcesu. Jak skutecznie walczyć o awans i pieniądze” autorstwa Tory Johnson i Robyn Spizman (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA