zmęczona pracą kobieta fot. Fotolia

Kiedy należy zmienić pracę - 5 sytuacji, które świadczą o tym, że należy zmienić pracę

Zmęczenie, rutyna w pracy, a może słabe zarobki? Sprawdź, kiedy lepiej jest poszukać nowej pracy!
zmęczona pracą kobieta fot. Fotolia
Decyzja o zwolnieniu się z pracy nie należy do najprostszych. Często strach przed zmianą działa tak silnie, że odejście odwlekane jest w nieskończoność. Konsekwencje są co najmniej tragiczne, bo niezadowolony pracownik najczęściej kiepsko przykłada się do swoich obowiązków i sam czuje się niezręcznie. Poznaj 5 sytuacji, które powinny być dla ciebie ostrzeżeniem oraz zielonym światłem do odejścia z firmy.

Sprawdź, jak poinformować szefa o tym, że chcesz się zwolnić

1. Zmęczenie

Czujesz, że wypaliłaś się zawodowo? Ledwie wróciłaś z urlopu, a już masz wrażenie, jakbyś z pracy nie wychodziła przez tydzień? Rutyna i paraliżujący stres to twoi najgorsi wrogowie! Spróbuj porozmawiać z szefem i poproś go o nowy projekt i zadania, które będą mogły w pewien sposób urozmaicić twoje obowiązki. Jeśli jednak i to nie pomoże, pomyśl o zmianie pracy.

Poznaj sygnały świadczące o wypaleniu zawodowym 

2. Brak perspektyw

Pracujesz w tej samej firmie już kilka lat i ani razu nie awansowałaś? Jeśli brak możliwości pięcia się po szczeblach kariery wydaje ci się niemożliwy, pomyśl o poszukaniu nowego miejsca zatrudnienia. Niestety – często gnuśnienie na tym samym stanowisku rodzi mnóstwo frustracji, niezadowolenia i problemów z własną samooceną.

Zobacz, jak rozpoznać złego pracodawcę zanim będzie za późno

3. Słabe zarobki

To oczywiste, że pracujesz po to, aby zarabiać. Jeśli jednak masz świadomość, że nakład twojej pracy, czas i wysiłek, jaki poświęcasz firmie, jest nieadekwatny do zarobków, koniecznie porozmawiaj z pracodawcą. Poproś o podwyżkę. W sytuacji, gdy nie uzyskasz pozytywnej odpowiedzi, zmień pracę.

Dowiedź się, jak pozbyć się rutyny w pracy 

4. Brak satysfakcji

Praca oprócz korzyści materialnych, powinna też cieszyć i sprawiać radość. Jeśli nie czujesz zadowolenia z tego, co robisz, poszukaj lepszej oferty. Zastanów się, czym chciałabyś się zajmować i zmień zawód.
 

Sprawdź, jak poradzić sobie z depresją w pracy

5. Niedopasowanie umiejętności

Lata studiów kursy, staże – wszystko na marne! Jeśli masz wrażenie, że po prostu marnujesz się w swojej obecnej pracy, bo twoje umiejętności i wiedza nie są wykorzystywane, lepiej jeśli rozejrzysz się za czymś innym. Koniecznie poszukaj takiego zajęcia, które pozwoli ci realizować się zawodowo i da sporo powodów do zadowolenia.

Nie warto tkwić w pracy, która nas nie zadawala. W ten sposób na własne życzenie odbieramy sobie szansę na lepsze zajęcie. Zanim jednak zaczniemy rozsyłać CV, zastanówmy się, czego dokładnie chcemy i co jest dla nas najważniejsze: rozwój, lepsze zarobki, a może to, żeby nowa praca nie kolidowała tak mocno, jak obecnie z życiem prywatnym? Pamiętajmy o tym przystępując do rekrutacji – po to, aby nie powielać tych samych błędów.

Bartosz Struzik, MonsterPolska.pl
 
 
Na podstawie materiałów prasowych MonsterPolska