Kapitał społeczny - jak zadbać o swój kapitał społeczny

kapitał społeczny fot. Fotolia
Zobacz, dlaczego warto pielęgnować relacje z innymi ludźmi!
kapitał społeczny fot. Fotolia
Kapitał społeczny stał się ostatnio modnym i często nadużywanym zwrotem. Mówi się, że jest ważny, przydatny, że często wart jest więcej, niż sobie wyobrażamy. Zobacz, czym jest kapitał społeczny i dlaczego jego rola, szczególnie w dzisiejszym świecie, jest tak istotna.

Trochę socjologii

Kapitał społeczny to nic innego jak relacje międzyludzkie. Pojęcie już od dawna funkcjonuje w nomenklaturze socjologicznej i chociaż sama nazwa do złudzenia przypomina ekonomiczne treści, to kapitał społeczny dotyczy ludzi. Są to przede wszystkim wszystkie znajomości, osoby, z którymi się przyjaźnimy, spotykamy w pracy, w szkole, na uczelni czy w osiedlowym sklepie.

Po co ci kapitał społeczny?

Stwierdzenie, że dobre relacje z innymi ludźmi mają znaczenie nikogo raczej nie dziwi. Nigdy nie wiesz, kiedy ich będziesz potrzebować. I wcale nie chodzi jedynie o pomoc finansową. Znajomy z podstawówki może okazać się twoim przyszłym pracodawcą, który da ci możliwość awansu, policjantem, który przymknie oko na drobne wykroczenie, nauczycielem twojego dziecka, czy dobrym prawnikiem. Może brzmi to materialistycznie, ale prawda jest taka, że zawarte znajomości i przyjaźnie są niezwykle ważne. Pamiętaj, że często kapitał społeczny to też wsparcie psychiczne w ciężkich chwilach, ale i momentach szczęśliwych. Przecież dużo lepiej jest dzielić radość z najbliższymi niż samotnie :)

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: 

Jak nie wydać fortuny na wyprzedażach? 
Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania?
W czym tkwi tajemnica sukcesu? 
Jak obniżyć rachunek za wodę? 
Czy ukończenie studiów gwarantuje znalezienie pracy?