rachunki za wodę fot. Fotolia

Rachunek za wodę - jak obniżyć

Płacisz krocie za podstawowe opłaty? Możesz to zmienić w bardzo prosty sposób!
rachunki za wodę fot. Fotolia
Twoje rachunki za wodę przyprawiają cię o zawrót głowy? Po otrzymaniu rozliczenia dochodzisz do wniosku, że administracja na pewno się pomyliła, jednak po interwencji okazuje się jednak, że ta kolosalna suma to twoja zasługa? Ogromne rachunki za wodę to problem wielu rodzin. Jeśli chcesz je obniżyć, zastosuj się do naszych 5 zasad.

1. Prysznic

Większość uwielbia długą, kojącą kąpiel, która jak nic innego potrafi poprawić nasze samopoczucie po męczącym dniu. Odpowiedź sobie jednak na pytanie, czy na pewno chcesz płacić za taki relaks 500 zł miesięcznie? Zamiast codziennego pluskania się w wannie, proponujemy szybki, ożywczy i przede wszystkim ekonomiczny prysznic.

2. Uwaga na zmywanie naczyń

Zdarza ci się nie zakręcać wody podczas zmywania naczyń? Pozornie krótka rozmowa telefoniczna czy rzucenie okiem na telewizor, który znajduje się w innym pomieszczeniu, mogą spowodować, że twoje rachunki będą drastycznie rosły. To dlatego postaraj się kontrolować swoje zachowanie, również w czasie tak prostej czynności, jaką jest zmywanie naczyń. Zobaczysz, że efekt będzie niesamowity. Dobrą alternatywą może okazać się inwestycja w zmywarkę, która nie tylko obniży koszty zużycia wody, ale i pozwoli ci na odprężenie się po posiłku.

3. Sprawdź rury

Jeśli nie zużywasz wody w ponadprzeciętny sposób, a twoje rachunki są wysokie, sprawdź, czy rury w mieszkaniu nie przeciekają. Często wystarczy wymienić drobną uszczelkę, kran albo spłuczkę, aby koszt wody się zmniejszył.

4. Ekonomiczne pranie

W walce z wysokim rachunkami przydatne okażą się pralki z trybem szybkiego prania. Pamiętaj, że nie każde ubranie musi się prać 2 godziny. Czasem wystarczy program 45-minutowy, aby koszulka znowu była świeża, czysta i pachnąca. Pomyśl też nad wymianą starego urządzenia na nowe. Stare pralki na cały cykl zużywały nawet około 100 litrów wody, podczas gdy te, produkowane obecnie, potrzebują nawet poniżej 40 litrów.

5. Perlator

Sposobem na poradzenie sobie z wysokimi rachunkami za wodę jest zmniejszenie jej zużycia. W teorii wydaje się to zadaniem prostym. Jak się okazuje, nasze przyzwyczajenia często nie pozwalają na skrócenia czasu, jaki poświęcamy na wzięcie prysznica, czy zmniejszenia strumienia wody. Z pomocą przychodzi perlator, czyli niewielka nakładka na kran, która nie tylko ogranicza ilość wypływającej wody, ale i nie wpływa na jakość jej zużycia. W konsekwencji nie odczujesz, że wody leci mniej, za to twoja kieszeń niewątpliwie będzie ci wdzięczna.
 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/28.05.2016 16:14
A czy ten perlator da się założyć na słuchawkę prysznica? jeśli tak to biorę w ciemno, bo zawsze płacę koszmarne sumy za zuzycie wody :)
/27.05.2016 23:37
sprawdz czy nie przeciekają ci rury , np 200 litrów dziennie :)