Jaki jest czas pracy kobiety karmiącej piersią?

Karmienie piersią i problemy
Na wymiar czasu pracy, pracownicy która karmi piersią wpływ ma prawo do przerwy na karmienie swojego dziecka. Przerwa jest pełnopłatna, oznacza to, że pracownicy przysługuje za to wynagrodzenie.
/ 12.05.2011 13:45
Karmienie piersią i problemy

Przerwa na karmienie

Pracownica - matka karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w prawy, które są wliczane do czasu pracy. Pracownica, która karmi jedno dziecko ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Oznacza to, że prawo do przerwy i czas trwania przerwy na karmienie uzależniony jest od liczby dzieci oraz od czasu pracy pracownicy.

W przypadku, kiedy pracownica pracuje krócej niż 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Pracownica może albo później zaczynać pracę, albo wcześniej kończyć pracę. Może również wykorzystać przerwy na karmienie w ciągu pracy.

Za czas przerwy na karmienie pracownicy przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie za czas przerwy obliczane tak, jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Zobacz również: Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Przerwy na karmienie udzielane są pracownicy przez cały okres karmienia piersią. Jednak jak długo pracownica może korzystać z tego przywileju. Okres przerw na karmienie zależny jest od potrzeb dziecka i matki. W związku z tym, w odniesieniu do każdej pracownicy należy rozpatrywać to indywidualnie. Przepisy bowiem nie wskazują maksymalnego okresu, na jaki przysługuje prawo do przerwy na karmienie. Pracodawca może co jakiś czas zażądać zaświadczenia lekarskiego w celu potwierdzenia faktu karmienia piersią przez pracownicę.

Pracownicy oprócz prawa do przerwy na karmienie przysługuje ponadto 15 minutowa przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy, która przysługuje pracownikom, pracującym co najmniej 6 godzin.

Kiedy bez prawa do przerwy

Pomimo faktu karmienie pracownicy, pracująca przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie, nie uzyska przerwy na karmienie. Nie ma znaczenia liczba dzieci, które są karmione piersią. Od tej zasady jest jeden wyjątek. W przypadku, gdy czas pracy nauczycieli karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo korzystania z jednej godziny przerwy wliczanej do czasu pracy.

Pracownica – pielęgniarka, która po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracuje w systemie zmianowym – 12 godzinnym (dzień – noc). System ten bardziej jej odpowiada, ze względu na możliwość łączenia opieki nad dzieckiem z babciami, które zajmują się dzieckiem. Pracownicy takiej nie przysługuje prawo do przerwy na karminie piersią, pomimo iż jej wymiar pracy wynosi 12 godzin. Dzieje się tak ponieważ w regulaminie pracy znajduje się zapis, w celu zapewnienia ciągłości opieki pielęgniarskiej na oddziale szpitalnym, uniemożliwia udzieleni przerw na karmienie.

Polecamy: Pokój dla kobiety karmiącej

Potrzebne zaświadczenie

Często kobiety karmiące zastanawiają się na jakiej podstawie mogą ubiegać się o przerwę w pracy na karmienie piersią. Po pierwsze, co oczywiste muszą karmić swoje dziecko piersią, nie zaś mlekiem modyfikowanym. Po drugie pracodawca może i ma do tego prawo zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi fakt karmienia przez pracownicę piersią swoich dzieci. W związku z tym w celu uzyskania prawa do przerwy na karmienie pracownica musi złożyć do pracodawcy wniosek, do którego dołączy zaświadczenie lekarskie. W niektórych sytuacjach pracodawcy wystarczy oświadczenie pracownicy, zamiast zaświadczenia lekarskiego.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Redakcja poleca

REKLAMA