Rodzice dzieci będą pracować 7 godzin dziennie? Nowy projekt ustawy już w Sejmie

Politycy partii PSL postulują, by skrócić dzień pracy rodziców. Projekt prorodzinnej ustawy ponownie trafił do Sejmu. Czy tym razem uda się go przegłosować?
Marta Kosakowska / 5 miesięcy temu
Rodzice dzieci będą pracować 7 godzin dziennie? Nowy projekt ustawy już w Sejmie fot. Adobe Stock

PSL apelował o skrócenie czasu pracy rodziców już rok temu. Wtedy się nie udało. Ludowcy jednak się nie poddają i po raz kolejny złożyli w sejmie projekt ustawy, która zakłada, że rodzice i opiekunowie prawni będą mogli pracować godzinę krócej.

„Godzina dla rodziny” wejdzie w życie?

Projekt ustawy „Godzina dla rodziny” zakłada, że rodzice lub opiekunowie dzieci do 15. roku życia będą mogli pracować 7, zamiast 8 godzin dziennie. Wolna godzina, którą zyskają, dzięki wcześniejszemu wyjściu z pracy, ma dać im możliwość, by spędzić więcej czasu z dziećmi. Skorzystanie z możliwości 7-godzinnego dnia pracy miałoby się wiązać ze złożeniem u pracodawcy pisemnego oświadczenia. W przypadku kiedy oboje rodziców pracuje w tych samych godzinach, możliwość wcześniejszego zwolnienia z pracy przysługiwałaby tylko jednemu z nich. Decyzję o tym, któremu, rodzice musieliby ustalić między sobą.

„Po co trzylatce staniczek?” - tym pytaniem Dorota Zawadzka wywołała burzę w sieci. Pod postem zawrzało!

Co z wynagrodzeniem?

Projekt ustawy PSL zakłada, że pensja pozostałaby bez zmian. Na razie nie wiadomo, czy projekt skrócenia czasu pracy rodzicom ma szansę wejść w życie. W maju 2017 roku Sejm odrzucił projekt ustawy PSL, który zakładał 7-godzinny tydzień pracy dla rodziców dzieci do 10. roku życia. Nowa propozycja partii została złożona w Sejmie w nieco zmodyfikowanej formie.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Przeczytaj:
Duże ułatwienie przy rejestracji dziecka! Rodzice noworodków od dawna na to czekali
Premier podpisał program „Dobry start”! Kiedy pierwsze przelewy 300 plus?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/5 miesięcy temu
Za system 4-brygadowy niech się wezmą bo praca w tym systemie powinna być zabroniona ustawowo, jeden weekend w miesiącu wolny a 3 pracujesz jakoś to im nie przeszkadza tylko 8 godz za dużo, ogarnijcie się
/5 miesięcy temu
dla rodziców fajnie a dla reszty? myślę że każdy potrzebuje godziny mniej. 8h to zbyt dużo inne kraje pracują albo po 7 h albo mają fieste sjestę itd zupełnie inny spokojniejszy tryb życia. Wszyscy powinniśmy pracowaćpo 7h. Każdy wie że te 8 h nigdy nie jest przepracowane na maxa a efektywność maleje.
/5 miesięcy temu
Wszystko ładnie pięknie.tylko skoro rodzice będą mieli możliwość pracownia 7h a wynagrodzenie pozostanie bez zmian to adekwatnie pracownicy,którzy nie mają dzieci w tym momencie są pokrzywdzeni.Nie dość że będą musieli pracować przez 8h to wypłata zostanie bez zmian.Jak dla mnie pomysł totalnie po.ebany!
POKAŻ KOMENTARZE (6)