Kobieta w ciąży. Obok niej trzy dziewczynki. fot. Adobe Stock

Emerytura dla matek czwórki dzieci od 2019 roku. Jaka kwota świadczenia?

Premier potwierdził wcześniejsze zapowiedzi wprowadzenia emerytury dla kobiet, które wychowały czwórkę dzieci. Od kiedy pomysł wejdzie w życie?
Marta Kosakowska / 27.11.2018 14:58
Kobieta w ciąży. Obok niej trzy dziewczynki. fot. Adobe Stock

Latem 2018 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w życie świadczenia emerytalnego przeznaczonego dla matek co najmniej czwórki dzieci. Tym samym szef rządu podtrzymał swoje słowa z kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Powiedziałem na konwencji, że wdrożymy minimalną emeryturę dla kobiet, które mają 4 lub więcej dzieci. Nie może być tak, że obraża się rodziny wielodzietne, które dźwigają największy ciężar rozwoju Polski
- czytamy na internetowym profilu Kancelarii premiera.

Dla kogo „matczyna emerytura”?

Emerytura ma być przeznaczona kobiet, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci. Będzie przysługiwać również kobietom, które nigdy nie pracowały.

Jak uzyskać 300 zł na wyprawkę szkolną?

Od kiedy?

Matczyna emerytura” ma wejść w życie od 2019 roku.

 

Wysokość świadczenia

Świadczenie emerytalne dla matek co najmniej czwórki dzieci ma wynosić równowartość minimalnej emerytury, czyli 1 tys. zł.

Matczyna emerytura” to kolejny program PiS, którego celem jest zwiększenie dzietności w Polsce. W 2016 roku rząd wprowadził świadczenie "Rodzina 500 plus". Od września ruszą pierwsze wypłaty 300 zł na wyprawki szkolne dla uczniów.

 

Przeczytaj:
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Są najnowsze dane
Duże ułatwienie przy rejestracji dziecka! Rodzice noworodków od dawna na to czekali

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/23.02.2019 15:52
Co z matkami które wychowały 5 tkę dzieci i pracowały ,i wypracowały 37 lat np, żadnego dodatku?Wstyd .
/03.02.2019 21:04
A co z matkami, które urodziły i wychowały 1, 2, 3 dzieci? Matki pracujące, 1, 2, 3 dzieci nie dostaną emerytury? Wystarczy tylko urodzić 4 lub więcej dzieci nic więcej nie robić, aby dostać emeryturę. Dlaczego matki pracujące mało lub długo mają być pokrzywdzone.? W Polsce lepiej nie robić nic tylko w lenistwie żyć i za to jest zapłata. Pracującemu uczciwie zawsze wiatr w oczy. Emerytura tylko dla matek pracujących, a nie dla matek leni.
/29.10.2018 20:24
Ja w tej chwili mam 60latzostalam wdowa majac 31 lat .Maz zginal w wypadku do dzisiej szego dnia nie dostalam odszkodowania .Zostalam z 6sciorgiem malutkich dzieci z najnizsza rento.Zadnej pomocy pracowalam od rana do wieczora nie mjalam sily. Syn najstarszy mjal 12 lat najmlodsza corka mjala 3 latka ,to byl koszmar .Wtej chwili pisze a lzy mi leca jak groch.NIE POMOGL MI NIKT NIE BYLO 500PLUS.BYLO RODZINNE NA 1 DZIECKO 23ZLOTE TO NA WSZYSTKICH ILE DOSTALAM?Zylam w silnej depresii.w tej chwili mam 60 lat i Emerytura 870zlotych to jest zycie w naszej POLSCE.MOGLA BYM PISAC B. DUZO ALE NIE WRACAM SIE DO TYLU GLOWA DO GORY. ZYJE SIE DALEJ.
POKAŻ KOMENTARZE (17)