Kobieta w ciąży. Obok niej trzy dziewczynki. fot. Adobe Stock

Emerytura dla matek czwórki dzieci od 2019 roku. Jaka kwota świadczenia?

Premier potwierdził wcześniejsze zapowiedzi wprowadzenia emerytury dla kobiet, które wychowały czwórkę dzieci. Od kiedy pomysł wejdzie w życie?
Marta Kosakowska / 27.11.2018 14:58
Kobieta w ciąży. Obok niej trzy dziewczynki. fot. Adobe Stock

Latem 2018 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w życie świadczenia emerytalnego przeznaczonego dla matek co najmniej czwórki dzieci. Tym samym szef rządu podtrzymał swoje słowa z kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Powiedziałem na konwencji, że wdrożymy minimalną emeryturę dla kobiet, które mają 4 lub więcej dzieci. Nie może być tak, że obraża się rodziny wielodzietne, które dźwigają największy ciężar rozwoju Polski
- czytamy na internetowym profilu Kancelarii premiera.

Dla kogo „matczyna emerytura”?

Emerytura ma być przeznaczona kobiet, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci. Będzie przysługiwać również kobietom, które nigdy nie pracowały.

Jak uzyskać 300 zł na wyprawkę szkolną?

Od kiedy?

Matczyna emerytura” ma wejść w życie od 2019 roku.

 

Wysokość świadczenia

Świadczenie emerytalne dla matek co najmniej czwórki dzieci ma wynosić równowartość minimalnej emerytury, czyli 1 tys. zł.

Matczyna emerytura” to kolejny program PiS, którego celem jest zwiększenie dzietności w Polsce. W 2016 roku rząd wprowadził świadczenie "Rodzina 500 plus". Od września ruszą pierwsze wypłaty 300 zł na wyprawki szkolne dla uczniów.

 

Przeczytaj:
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Są najnowsze dane
Duże ułatwienie przy rejestracji dziecka! Rodzice noworodków od dawna na to czekali