Zapisy drobnym druczkiem w umowach

Zapisy drobnym druczkiem w umowach fot. Fotolia
Te zapisy bezwzględnie należy czytać!
Milena Oszczepalińska / 17.02.2015 06:38
Zapisy drobnym druczkiem w umowach fot. Fotolia
Wciąż nie czytamy tego, co jest napisane drobnym druczkiem na umowach. Powód? Jest ich wiele, choćby takie, jak lenistwo, brak czasu, zbytnia ufność instytucjom lub... kiepski wzrok. Czasami nie chcemy czytać zapisów drobnym druczkiem, a czasami po prostu nie potrafimy, bo litery są zbyt małe. Nie nie zmienia jednak faktu, że te zapisy należy czytać. Czasami są w nich zawarte naprawdę niedogodne dla nas informacje. Dla nas i dla naszego portfela!

Skutki nieczytania zapisów drobnym druczkiem w umowach

Pobieżne przekartkowanie dokumentu nie gwarantuje zapoznania się treścią. Nie należy zatem podpisywać dokumentów, których się nie rozumie. Pośpiech jest złym doradcą, dlatego należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi akapitami umowy, jej załącznikami i odnośnikami. Warto zadać sobie trud i zweryfikować instytucję finansową, w której zaciąga się pożyczkę lub korzysta z innych produktów i usług finansowych. W przeciwnym razie możemy zaciągnąć dług, którego nigdy nie damy rady spłacić, ponieważ koszty pożyczki będą wręcz horrendalne.

Zapisy drobnym druczkiem w umowach przeszkodą dla seniorów

Niestety wśród osób nieczytających zapisów małym druczkiem w szczególnie trudnym położeniu znajdują się seniorzy. Takie zapisy są dla nich niewyraźne i mało zrozumiałe. A jak wynika z badań, to właśnie seniorzy najczęściej na takich umowach tracą, bo podpisują coś, o czym nie wiedzą, a później kompletnie nie są w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek.

Powinniśmy więc uczulać osoby starsze w naszych rodzinach, aby nie brały żadnych pożyczek, zwłaszcza tych "w pięć minut", samodzielnie i bez konsultacji z rodziną. Niespłacone przez nich długi mogą przecież przejść na kolejne pokolenia.

Jak zweryfikować firmę, by nie dać się oszukać?

Sposobów na sprawdzenie danej instytucji finansowej jest kilka. Można np.:
  • zajrzeć do Internetu i sprawdzić opinie innych klientów;
  • zweryfikować, czy instytucja jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli tak, to znaczy, że regularnie publikuje swoje wyniki finansowe;
  • sprawdzić na stronie www.knf.gov.pl, czy dana firma jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego lub czy posiada certyfikaty uwiarygadniające ją w oczach klientów (np. Rzetelna Firma, Certyfikat Etyczny wydawany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych).

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych Grupy BRM

Redakcja poleca

REKLAMA