Urlop na żądanie - czy szef musi ci za niego zapłacić?

mężczyzna trzymający smarfona fot. Adobe Stock
Jeśli źle się poczujesz lub coś ci nagle wypadnie, możesz skorzystać z urlopu na żądanie. Szef nie może raczej odmówić twojej prośbie. Sprawdź, jakie są zasady udzielania takiego urlopu i czy masz prawo domagać się za ten czas pieniędzy.
Alicja Hass / 03.04.2018 15:46
mężczyzna trzymający smarfona fot. Adobe Stock

Urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem lecz częścią twojego urlopu wypoczynkowego.  Wynosi nie więcej niż 4 dni w roku kalendarzowym - możesz skorzystać z niego jednorazowo lub w częściach. Nie ma znaczenia twój staż pracy.

Pracodawca jest obowiązany udzielić ci urlopu na żądanie w terminie przez ciebie wskazanym. Za czas urlopu na żądanie należy ci się wynagrodzenie, jak za pozostały urlop wypoczynkowy.

Kiedy można wziąć urlop na żądanie

Możesz zgłosić urlop na żądanie nawet w dniu, w którym ten urlop chcesz wziąć. Możesz to zrobić telefonicznie, sms-em, mailowo lub w każdy inny skuteczny sposób.

Zasadniczo pracodawca powinien spełnić twoją prośbę. Wyjątkowo może on odmówić udzielenia urlopu w szczególnych, uzasadnionych okolicznościach. Na przykład, gdy interes firmy wymaga twojej obecności. Co za tym idzie - nie wystarczy zgłosić potrzeby urlopu na żądanie. Aby z niego skorzystać, należy mieć akceptację przełożonego. Brak zgody na urlop i pozostanie w domu na własną rękę może zakończyć się tym, że twoja nieobecność zostanie potraktowana jako nieusprawiedliwiona.

Uwaga! Jeśli wiedziałaś wcześniej, że danego dnia będziesz musiała być w pracy, nie możesz wziąć urlopu na żądanie, a jeśli to zrobisz, możesz narazić się na przykrości.

Ważne! Urlop na żądanie nie przechodzi na rok następny.
Jeśli w danym roku wykorzystałaś już wszystkie przysługujące ci dni urlopu wypoczynkowego (26 lub 20 dni w zależności od przepracowanych lat), nie masz prawa ubiegać się o urlop na żądanie.

Zapłata za urlop na żądanie

Urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym i płatnym tak samo, jak reszta urlopu, czyli za ten czas otrzymujesz 100 proc. Należy pamiętać, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ustalane jest z uwzględnieniem stałych i zmiennych składników wynagrodzenia.

Polecamy! Czy urlop wychowawczy jest płatny?
Kontrowersyjne zmiany w Kodeksie Pracy. Będzie można zwolnić kobietę w ciąży? 

Redakcja poleca

REKLAMA