Ulgi podatkowe - jak obniżyć podatek w rocznym rozliczeniu

Ulgi podatkowe fot. Fotolia
Warto z nich skorzystać!
Milena Oszczepalińska / 22.01.2016 06:22
Ulgi podatkowe fot. Fotolia

Pierwsze miesiące nowego roku to zwykle czas dokonywania rozliczeń podatkowych za miniony rok rozliczeniowy. Jeśli już przymierzasz się do wypełniania swojego formularza PIT, sprawdź, z jakich ulg podatkowych być może powinnaś skorzystać. Jeśli ci się należą, uwzględnij je w rozliczeniu. Możesz zyskać całkiem sporą kwotę.

Jakie ulgi podatkowe można uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym?

1. Ulga na dzieci

Jest to jedna z najbardziej popularnych i korzystnych ulg dla polskich podatników. W zależności od tego, ile ma się dzieci, można odliczyć od podatku odpowiednią kwotę. W przeliczeniu na cały rok, gdy rodzina ma np. troje dzieci, może mieć ulgę sięgającą nawet kilku tysięcy złotych.

2. Wspólne rozliczenie

Małżonkowie w wielu przypadkach mają możliwość rozliczenia wspólnego. Jeżeli zarabiają podobnie, właściwie niewiele to zmieni, natomiast jeśli jedno z nich zarabia znacznie mniej lub nie zarabia w ogóle, a drugi małżonek zarabia na tyle dużo, że przekroczyłby drugi próg podatkowy, może tego uniknąć, rozliczając się wspólnie z małżonkiem. Wówczas dochody dzielone są na dwoje, a wysokość podatku pozostaje na poziomie 18 procent.

3. Ulga rehabilitacyjna

Jest to specjalna ulga dla osób niepełnosprawnych. Pozwala na odliczenie od podatku kosztów związanych z rehabilitacją i kosztami leczenia. Aby móc z niej skorzystać, należy wykazać dokumentację potwierdzającą poniesione koszty.

4. Darowizna

Wysokość należnego podatku można znacząco obniżyć, przekazując darowiznę na cele pożytku publicznego lub kultu religijnego. W ciągu roku nie można jednak z tego tytułu odliczyć więcej niż 6 procent przychodu.

5. Honorowe krwiodawstwo

Oddawana krew traktowana jest podobnie, jak darowizna. To oznacza, że w rozliczeniu podatkowym maksymalnie można odliczyć 6 procent swojego przychodu. Za każdy oddany litr przysługuje ulga w wysokości 130 zł.

6. Prawa autorskie

Są to tzw. koszty uzyskania przychodu. Maksymalnie z tego tytułu można odliczyć nawet 50 procent przychodu.

7. Ulga za internet

Dawniej ten rodzaj ulgi przysługiwał każdemu i był bardzo popularny. Obecnie jednak polskie prawo pozwala na odliczenie kosztów internetu jedynie przez osoby, które dotąd nie korzystały z tej ulgi.

Przeczytaj więcej o podatkach:

Redakcja poleca

REKLAMA