Ulgi podatkowe dla honorowych krwiodawców

Ulgi podatkowe dla honorowych krwiodawców fot. Fotolia
Sprawdź, jak można je zdobyć!
Milena Oszczepalińska / 30.09.2016 15:16
Ulgi podatkowe dla honorowych krwiodawców fot. Fotolia

Mamy dobrą wiadomość dla honorowych krwiodawców! Każdy, kto decyduje się pomagać potrzebującym przez oddawanie krwi, ma prawo do uzyskania ulgi podatkowej z tego tytułu. Chcesz wiedzieć, jak ją zdobyć? Przeczytaj!

Ulgi podatkowe dla honorowych krwiodawców

Każdy podatnik, który jest honorowym krwiodawcą i w danym roku rozliczeniowym oddał jakąkolwiek ilość krwi, może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi w ciągu całego roku. Nie ma żadnego limitu, który trzeba przekroczyć, żeby móc skorzystać z ulgi. Należy się ona dosłownie każdemu darczyńcy, który oddaje krew nieodpłatnie.

Kto może odliczyć oddawanie krwi od podatku?

Nie ma znaczenia forma rocznego rozliczenia. To oznacza, że każdy podatnik, nawet taki, który rozlicza się ryczałtowo, może zmniejszyć swój podatek poprzez skorzystanie z ulgi za honorowe krwiodawstwo.

Jak wysoka może być ulga?

Oczywiście im więcej krwi oddamy, tym uzyskamy wyższą ulgę. Wysokość ulgi wylicza się w taki sposób, że za każdy oddany litr krwi przysługuje 130 zł ulgi. Warto wiedzieć też, że jednorazowo oddaje się max. niecałe pół litra, a krew można oddawać do sześciu razy w roku w przypadku mężczyzn lub do 4 razy w roku w przypadku kobiet.

 

Potrzebny dodatkowy PIT

Aby dokonać odliczenia od podatku z tytułu honorowego krwiodawstwa, należy wypełnić dodatkowy formularz - PIT/0. Należy wykazać w nim kwotę odliczenia z tytułu oddanej krwi oraz podać dane obdarowanego, czyli stację krwiodawstwa, w której oddawało się krew.

Sprawdź też inne porady finansowe:

Redakcja poleca

REKLAMA