Czym jest ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna została wprowadzona w 2008 w zamian za wcześniej obowiązującą abolicję podatkową. Ulga abolicyjna pozwala na odliczenie od podatku dodatkowej części podatku zagranicznego. Do 2008 roku funkcjonowała wyłącznie abolicja podatkowa, a od 2008 wyłącznie ulga abolicyjna. Nigdy nie stosowano ich zamiennie mimo różniących je funkcji.Czym charakteryzuje się abolicja podatkowa?
Jeśli nie zapłaciłaś podatku, możesz go nie regulować i nie poniesiesz za to żadnej kary. Mało tego, ci, którzy pracowali za granicą i wzorowo się rozliczyli z podatku, otrzymają teraz jego zwrot.Dobra i zła metoda
W podatkach zasada jest taka – rozliczasz się tam, gdzie mieszkasz. Także wówczas, gdy czasowo pracujesz za granicą. To, gdzie i jaki podatek zapłacisz, zależy od tego, w jakim kraju podjęłaś zatrudnienie. Z Unią i większością państw świata Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Każda z nich przewiduje określoną metodę rozliczania:- Metoda wyłączenia z progresją (korzystniejsza dla ciebie) – dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony z podatku. Rozliczając się w ten sposób, jeśli cały rok pracowałaś na Zachodzie, w ogóle nie musisz martwić się urzędem skarbowym. Jeśli część roku (miesiąc, dwa lub więcej) przepracowałaś w Polsce – podatek płacisz tutaj wyłącznie od polskich dochodów.
- Metoda proporcjonalnego odliczenia (mniej korzystna) – zagraniczny podatek jest zaliczany na poczet tego, który zapłacisz w Polsce od wszystkich osiągniętych w danym roku dochodów (także poza krajem). A odbywa się to tak: to, co zarobiłaś za granicą, jest przeliczane na złotówki i zostaje opodatkowane zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju stawkami podatkowymi. Od tego, co masz zapłacić, odejmujesz jednak to, co już oddałaś „obcemu” fiskusowi. W efekcie płacisz dwa podatki – jeden za granicą, drugi pomniejszony o ten poprzedni w Polsce. Aby tego uniknąć, część osób, które zarabiały np. w Wielkiej Brytanii, nie wracała do Polski lub ukrywała osiągnięte dochody.
Jak napisać wniosek o abolicję podatkową? Sprawdź na następnej stronie
Zobacz też:
Jak napisać wniosek?
Aby ubiegać się o abolicję, powinnaś wypełnić formularz PIT-AZ (wniosek o umorzenie zaległości podatkowej i zwrot podatku dochodowego). Należy w nim podać:- rok podatkowy, którego dotyczy wniosek,
- twoje dane,
- dane współmałżonka, jeżeli rozliczaliście się razem,
- wysokość uzyskanych za granicą dochodów,
- wysokość kosztów uzyskania przychodów (m.in. diety),
- wysokość zapłaconego za granicą podatku.
O czym jeszcze należy pamiętać?
- Jeżeli zarabiałaś w dwóch lub więcej krajach, musisz złożyć drugi taki sam wniosek.
- Do formularza PIT-AZ trzeba dołączyć druk AZ-Q (oświadczenie potwierdzające otrzymywanie dochodów z pracy i zapłatę podatku za granicą).
- Ten wniosek składasz pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania. Za podanie nieprawdziwych informacji możesz nawet iść do więzienia.
Pamiętaj, że do wypełnionych wniosków musisz dołączyć swoje zeznanie podatkowe za rok, którego ma dotyczyć abolicja. Wypełnione wnioski składasz w urzędzie skarbowym osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jeśli nadal przebywasz za granicą, a chcesz skorzystać z ustawy abolicyjnej, wymagane wnioski możesz złożyć w polskim urzędzie konsularnym.
Kto rozpatruje wniosek o abolicję podatkową?
Decyzję w sprawie abolicji wydaje naczelnik urzędu skarbowego. Określa w niej wysokość umorzonej kwoty lub zwrotu podatku. Powinien to zrobić w ciągu 6 miesięcy od złożenia przez ciebie wniosku.Umorzenie zaległości podatkowej następuje jednocześnie z umorzeniem należnych od tej kwoty odsetek za zwłokę. Zwrot podatku powinien nastąpić w ciągu miesiąca od wydania decyzji.
Jaka metoda w jakim kraju?
Metoda wyłączenia z progresją obowiązuje w umowach zawartych m.in. z: Albanią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Estonią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Irlandią, Kanadą, Litwą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Turcją, Ukrainą i Włochami.W latach 2002–2007 metoda proporcjonalnego odliczenia obowiązywała w umowach m.in. z: Austrią (od 1 stycznia 2006 r.), Belgią (od 1 stycznia 2005 r.), Danią, Egiptem, Finlandią, Gruzją (od 1 stycznia 2007 r.), Holandią (od 1 stycznia 2004 r.), Iranem (od 1 stycznia 2007 r.), Islandią (od 1 stycznia 2005 r.), Macedonią, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Syrią (od 1 stycznia 2004 r.), Szwecją (do 1 stycznia 2006 r.), Tadżykistanem (od 1 stycznia 2005 r.), Uzbekistanem i Wielką Brytanią (do 1 stycznia 2007 r.).
Ta metoda ma zastosowanie również do dochodów uzyskanych w krajach, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. z Libią).
Ustawa abolicyjna nie obejmuje osób, które osiągały dochody w krajach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raje podatkowe), np. w Andorze, Liechtensteinie, na Bermudach, Kajmanach, w Hongkongu.
Zobacz też:
Na podstawie artykułu Alicji Hass z Przyjaciółki