POLECAMY

Jak sprawdzić, czy jesteś w rejestrze długów?

Warto to sprawdzić, by nie mieć później kłopotów, np. z kredytem bankowym!
Jak sprawdzić, czy jesteś w rejestrze długów? fot. Fotolia

W naszym kraju dane o dłużnikach gromadzą biura informacji gospodarczej (BIG). Obecnie na naszym rynku działają trzy takie biura:

  • Krajowy Rejestr Długów
  • InfoMonitor
  • Rejestr Dłużników ERIF
Informacje o osobach zalegających z zapłatą należności mają prawo zamieszczać tam firmy (np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady energetyczne), gminy oraz firmy windykacyjne.

Aby to uczynić, dług musi być przeterminowany o co najmniej 60 dni i wynosić minimum 200 zł – gdy dłużnikiem jest konsument, a 500 złotych – gdy zalega nam inna firma. Dodatkowo na miesiąc przed planowanym wpisem należy poinformować dłużnika o tym zamiarze, przesyłając mu wezwanie do zapłaty listem poleconym lub doręczając do rąk własnych.

Zasady te nie obowiązują, gdy dane swojego dłużnika w BIG chce umieścić osoba fizyczna. Tutaj wystarczy wyrok sądu potwierdzający istnienie roszczenie.

Jak sprawdzić, czy jesteś w krajowym rejestrze dłużników?

Jeśli podejrzewasz, że twoje nazwisko mogło trafić do krajowego rejestru dłużników, możesz to sprawdzić w raporcie o sobie. Taka usługa raz na 6 miesięcy jest bezpłatna. Jeśli zechcesz zrobić to częściej – za każde dodatkowe sprawdzenie w Rejestrze Dłużników ERIF zapłacisz 3 zł.

Z raportu na swój temat dowiesz się:
  • czy jesteś dopisana do bazy danych dłużników,
  • kto i na jakiej podstawie tam cię dopisał,
  • jaka jest kwota twoich zobowiązań.
 Masz prawo zajrzeć także:
  • do raportu z Rejestru Zapytań (będziesz wiedziała kto w okresie ostatnich 12 miesięcy pytał o ciebie i jakie informacje otrzymał);
  • do raportu o dokumencie. Jeśli skradziono ci np. dowód osobisty,  dowiesz się, kto się nim posłużył.
Aby skorzystać z raportów, musisz się zarejestrować – należy wejść na stronę https://infokonsument.pl i założyć konto (wypełniasz formularz rejestracyjny). Po zalogowaniu się na nie (wpisujesz numer PESEL i hasło), wybierz opcję „sprawdzanie” i zleć przygotowanie raportu na swój temat.
Na podstawie tekstu Alicji Hass z "Przyjaciółki"

Zobacz także inne porady finansowe:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
Dot: infokonsument.pl. Po pierwsze: serwis traktuje klienta jak więźnia. Nie ma opcji "usuń konto". Rozwiązanie współpracy z serwisem jest utrudnione jak tylko być to może. Pisemne oświadczenia odstąpienia wysyłane pocztą standardową na adres siedziby, przedłużanie czasu jeżeli 14 dni już minie i trzeba od umowy odstąpić. Dostęp podstawowy daje możliwość sprawdzenia tylko firm i to za bagatelną kworę 34,99 PLN, pieniądze zgromadzone na serwisie, po rozwiązaniu umowy nie są zwracane. Aby natomiast miec rozszerzony/ pełen dostęp - należy wykonać przelew bankowy na symboliczną złotówkę i wysłac czytelne skany dowodu osobistego ze zdjęciem, numer PESEL etc. (jest opcja albo-albo, co jednak na końcu sprowadza się do "to i to". W obu przypadkach firma otrzymuje pełne dane o kliencie. W każdym razie zdrowy rozsądek nakazuje trzymanie sie od takich zagmatwanych serwisów z daleka. pozdrawiam