Nie wszystko w małżeństwie jest wspólne. Jest kilka wyjątków. Mało kto o nich wie

wspólne finanse w małżeństwie fot. Adobe Stock, patrykolczak
Wspólność majątkowa powstaje między małżonkami na mocy ustawy poprzez zawarcie związku małżeńskiego. Jest jednak parę wyjątków od tej zasady, o których niewiele osób wie, nawet jeśli nie podpisuje się między sobą intercyzy. Jak to wygląda w praktyce? Wzięliśmy finanse w małżeństwie pod lupę.
/ 16.06.2024 05:37
wspólne finanse w małżeństwie fot. Adobe Stock, patrykolczak

Wydawałoby się, że cały majątek nowożeńców staje się wspólny z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, jednak nic bardziej mylnego. Prawo przewiduje osobne majątki żony oraz męża, nawet bez konieczności podpisywania przez nich stosownych dokumentów. Co się do nich zalicza?

Spis treści:

  1. Czym jest wspólność majątkowa
  2. Co nie jest wspólne w małżeństwie?

Małżeństwo a finanse: czym jest wspólność majątkowa

Małżeńska wspólność majątkowa to nic innego, jak majątek nabyty i wypracowany w trakcie trwania małżeństwa. Są to między innymi wynagrodzenie za pracę czy dochody z majątku, w tym osobistego, a także to wszystko, co za te dochody zostało nabyte, czyli samochód, meble, a nawet mieszkanie.

Kiedy para podpisuje akt w urzędzie stanu cywilnego, to wszelkie późniejsze zakupy wchodzą do puli wspólnego majątku, którym później razem zarządzają.

W każdej chwili może jednak poprosić notariusza o sporządzenie umowy dot. rozdzielności majątkowej i rozszerzyć ją dowolnie na wybrane przez siebie obszary finansowe. Od tego momentu decydują oni o tych sektorach samodzielnie.

majątek w małżeńskie - wyjątki

fot. Małżeństwa wspólność majątkowa - co nie wchodzi w jej skład/Adobe Stock, Aneta

Co nie jest wspólne w małżeństwie?

Nawet bez zawierania wspomnianej intercyzy istnieją wyjątki, które nie wchodzą w skład wspólności majątkowej. Są to przede wszystkim przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa, a także w drodze aktu dziedziczenia bądź darowizny. Spadek zostaje bowiem przeznaczony konkretnej osobie, a nie obojgu małżonkom, chybachyba że testament wskazuje inaczej.

Do tego dochodzą wszelkie rzeczy codziennego użytku, jak odzież albo biżuteria. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prawo wyłącza z tej listy również prawa autorskie, zadośćuczynienia i nagrody za osiągnięcia osobiste.

Czytaj także:
Ile pieniędzy daje się na wesele?
Znamy najgorszy wiek na ślub
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Redakcja poleca

REKLAMA