PESEL: co trzeba wiedzieć o numerze PESEL i z czego on się składa

dowód osobisty fot. Fotolia
Jak zbudowany jest PESEL tych osób, które urodziły się po roku 2000? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule!
Weronika Kwaśniak / 11.08.2017 16:19
dowód osobisty fot. Fotolia

PESEL to skrócona nazwa Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, który został uruchomiony w Polsce w roku 1979. Numer PESEL to unikalny, 11-cyfrowy numer, który identyfikuje osobę fizyczną. To zakodowana data urodzenia, liczba porządkowa, zakodowana płeć oraz cyfra kontrolna. Kodowanie daty urodzenia zostało utrudnione w przypadku osób urodzonych po roku 2000 - do numeru miesiąca jest od tamtej pory dodawana liczba 20.

Z czego składa się numer PESEL?

  • Cyfry 1-6 to data urodzenia. Dla osób urodzonych w latach 1900-1999, jest ona nadawana naturalnie. Dla tych, którzy urodzili się po roku 2000, sprawa wygląda nieco inaczej. Do numeru miesiąca jest wtedy dodawana liczba 20. Z kolei do numeru miesiąca w dacie urodzenia tych osób, które urodziły się przed 1900, dodaje się 80. Jak to wygląda w praktyce? Ci, którzy urodzili się w styczniu 1899, mają w miesiącu urodzenia liczbę 81. Styczeń 1970 roku to 01, a styczeń 2010 to 21.
  • Cyfry 7-10 to numer serii z oznaczeniem płci, przy czym płeć to cyfra 10 z kolei, a więc przedostatnia. Płeć żeńską oznaczają cyfry parzyste, a męską nieparzyste. Po zmianie płci jest nadawany zupełnie nowy numer PESEL.
  • Cyfra 11 to tzw. cyfra kontrolna.
  • Warto wiedzieć, że przy nadawaniu numeru PESEL mogą zdarzać się błędy. W samym 2012 w wyniku błędu urzędników, ten sam numer nadano różnym osobom aż w około 2 tys. przypadków.

Paszport - jak go wyrobić?

Kto nadaje numer PESEL?

  • Kierownik urzędu stanu cywilnego, który sporządza akt urodzenia.
  • Urząd gminy właściwy ze względu na miejsce zameldowania pobytu stałego lub czasowego.
  • Organ wydający polski dokument tożsamości.

Kiedy można zmienić numer PESEL?

Numer PESEL można zmienić tylko w 3 przypadkach.

  • Kiedy nastąpiła zmiana płci.
  • Kiedy dana osoba ma nowy akt urodzenia.
  • Kiedy decyzja urzędu okazała się błędna i np. numer ulega powtórzeniu.

Co to jest PESEL2?

Istnieje również system PESEL2. To program rozwoju dostępu obywateli do usług publicznych i informacji przez internet. Jest to projekt przeprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, mający na celu rozwój tzw. społeczeństwa informacyjnego. To przedsięwzięcie, którego celem jest budowa nowoczesnej e-administracji.

Czytaj więcej porad
 

Redakcja poleca

REKLAMA