Paszport i dowód osobisty fot. Fotolia

PASZPORT: jak wyrobić paszport, gdzie złożyć wniosek

Jak wyrobić paszport? Ile trzeba czekać na dokument? Jaka jest wysokość opłaty paszportowej? Czytaj więcej w naszym poradniku!
Weronika Kwaśniak / 03.08.2017 13:30
Paszport i dowód osobisty fot. Fotolia

Chociaż obywatele Polski mogą swobodnie przemieszczać się po obszarze Unii Europejskiej, jeśli chcemy wyjechać poza jej granice, musimy dysponować ważnym paszportem. Procedury wyrobienia tego dokumentu nie są skomplikowane, ale warto pamiętać o tym, że nieco różnią się od siebie. Inaczej należy postępować w przypadku wyrabiania paszportu dla osoby dorosłej, inaczej dla dziecka, a inaczej w przypadku pobytu poza granicami Polski. Standardowa opłata paszportowa to koszt 140 zł. Jeśli dziecko nie ukończyło 13 roku życia, rodzice płacą jedynie 30 zł. Studenci muszą uiścić opłatę w wysokości 70 zł.

Jak wyrobić paszport dla osoby dorosłej?

Aby wyrobić paszport dla dorosłego, należy:

  • Złożyć wniosek w urzędzie paszportowym. Zgodnie z nowymi przepisami, nie musi być on przypisany do miejsca zameldowania. Procedurę można przeprowadzić w dowolnym urzędzie w Polsce.
  • Wniosek nie może być samodzielnie wydrukowany. Należy posłużyć się drukiem udostępnionym przez placówkę i wypełnić go drukowanymi literami.
  • Oprócz wniosku, w urzędzie należy okazać ważny dowód osobisty lub dotychczasowy, jeszcze ważny paszport.
  • Konieczne jest złożenie zdjęcia do paszportu. Musi być ono kolorowe, mieć wymiary 3,5 na 4,5 cm, być wykonane w przeciągu ostatnich 6 miesięcy, a twarz musi zajmować 70-80% fotografii. Niedopuszczalne jest posiadanie nakrycia głowy, chyba że ma ono związek z przekonaniami religijnymi - wtedy do dokumentów należy dołączyć wniosek, poświadczający przynależność do danej wspólnoty.
  • Należy uiścić opłatę paszportową, a oryginał dowodu wpłaty złożyć wraz z pozostałymi dokumentami. Opłata wynosi standardowo 140 zł. Jeśli ma się uprawnienia do złożenia opłaty ulgowej (np. w przypadku studentów), trzeba poświadczyć ten fakt, okazując odpowiedni dokument (w tym przypadku legitymację studencką).

Becikowe 2017: ile wynosi, potrzebne dokumenty

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Procedura wyrobienia paszportu dla dziecka przebiega identycznie, ale wniosek składają jego rodzice. W przypadku, kiedy z różnych powodów wniosek chce złożyć tylko jeden z opiekunów, drugi musi wyrazić pisemnie zgodę (poświadczoną przez notariusza lub urząd). Jeśli jeden rodzic nie chce wyrazić zgody na wyrobienie paszportu, a posiada pełną władzę rodzicielską, sprawa zostaje skierowana do sądu rodzinnego.

Jeśli dziecko ukończyło 5 rok życia, musi być obecne w urzędzie podczas składania wniosku. Jeżeli małoletni nie ukończył 13 roku życia, opłata będzie wynosić 30 zł. W przypadku dzieci szkolnych, wymaga to jednak okazania legitymacji szkolnej.

Zniżka na pociąg dla 6-latka: kiedy przysługuje?

Inne zasady dotyczące wyrabiania paszportów

Jak wyrobić paszport za granicą?

Aby wyrobić paszport podczas pobytu poza granicami Polski, należy udać się do najbliższego konsulatu.

Termin ważności paszportu

Standardowo termin ważności paszportu osoby pełnoletniej to 10 lat. W przypadku dziecka w wieku poniżej 13 lat, termin ważności skraca się o połowę.

Opłaty paszportowe

Pełna kwota wynosi 140 zł. Jeśli wyrabiamy paszport dla dziecka poniżej 13 roku życia, będzie to 30 zł. Studenci, okazujący ważną legitymację, zapłacą 70 zł. Osoby powyżej 70 roku życia, są całkowicie zwolnione z opłat.

Częściowo obniżoną opłatę urząd pobiera w przypadku zmiany nazwiska, braku miejsca w paszporcie na kolejne stemple, albo dużej zmiany wyglądu posiadacza dokumentu, która mogłaby utrudnić jego rozpoznanie.

Odbiór paszportu

Paszport należy odebrać osobiście (w przypadku osób małoletnich, robią to rodzice). Dokument jest gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, ale na ogół ten termin ulega znacznemu skróceniu. Wyjątkiem jest okres przedwakacyjny i wakacyjny, gdy chętnych na wyrobienie dokumentu jest bardzo dużo.

Co robić, gdy zginą dokumenty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)