Zniżka na pociąg dla 6-latka – kiedy przysługuje i jakie wymagania trzeba spełnić

dziecko w pociągu fot. Fotolia
Wybierasz się z 6-latkiem na ferie pociągiem? Sprawdź, co zrobić, żeby mógł jechać na bilecie ze zniżką!
Katarzyna Krajewska / 09.01.2017 15:55
dziecko w pociągu fot. Fotolia

Dziecku, które chodzi do zerówki przysługuje zniżka na przejazd pociągiem. Jednak kontroler biletów nie będzie w stanie po wyglądzie naszego sześciolatka stwierdzić, w jakim jest wieku. Wtedy warto wziąć ze sobą dokument potwierdzający, ile dziecko ma lat. Bez niego możemy mieć problem podczas podróży. Podpowiadamy, skąd wziąć takie zaświadczenie i o czym jeszcze trzeba pamiętać podróżując z 6-latkiem pociągiem.

Sprawdź, jak zaplanować zimowy wyjazd z dzieckiem!

W roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, od początku roku szkolnego - czyli od września – zostaje objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Brzmi trochę zawile i strasznie, ale chodzi po prostu o to, że maluch idzie we wrześniu do zerówki.

Jeśli chcesz jechać z nim koleją i skorzystać z ulgi, nie wystarczy, że będziesz mieć dowolny dokument stwierdzający wiek dziecka (jest tak jedynie w przypadku młodszego dziecka). Szkoły, przedszkola czy inne placówki prowadzące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne nie wydają jednak legitymacji szkolnych dla dzieci z zerówek. Co powinieneś zrobić?

Jaka zniżka na pociągi przysługuje 6-latkowi?

Przy przejazdach koleją dziecku uczęszczającemu do zerówki przysługuje ulga ustawowa 37 proc. (a na bilety miesięczne – 49 proc.) Musi jednak posiadać w czasie przejazdu odpowiedni dokument. Jest to zaświadczenie o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego (wzór MEN-I/53/2) wydawane przez placówkę.

Zdobycie odpowiedniego zaświadczenia nie jest kłopotliwe. Wystarczy poprosić o nie w placówce, do której chodzi dziecko. Powinno być wydane od ręki. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do podróży koleją, z pewnością będzie to bardzo przyjemna wyprawa dla dziecka i rodziców – radzi Przemysław Skubisz, Dyrektor Departamentu Praw Pasażerów UTK.

Jeśli chcesz jechać koleją z dzieckiem, które chodzi do zerówki i korzystać z przejazdów ulgowych, powinieneś posiadać stosowne zaświadczenie i okazywać je do kontroli razem z biletem. Jeśli zaś dziecko skończyło 6 lat, ale nie uczęszcza do zerówki, może korzystać z ulgi przejazdowej na podstawie zaświadczenia o odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego wydanego przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej. Jeżeli będziemy pamiętać o tych prostych zasadach, tańsza podróż z dzieckiem nie powinna być problemem.


Fot. Fotolia

Jazda pociągiem powinna każdemu pasażerowi - małemu czy dużemu - kojarzyć się przyjemnie. Nasz Urząd dba o to by prawa pasażerów były przestrzegane. Chcemy też pomagać zrozumieć podróżującym obowiązujące przepisy. Robimy to przez poradniki takie jak ten, ale informacje można znaleźć również na stronie pasazer.utk.gov.pl – do odwiedzin strony www zachęca p.o. Prezesa UTK, Ignacy Góra.

Czy bez zaświadczenia można wyjątkowo przejechać na ulgowym bilecie?

Sam wygląd dziecka nie może być podstawą do korzystania z uprawnień. Powinieneś mieć dla niego bilet wraz z właściwym i ważnym dokumentem. Jeśli nie masz zaświadczenia, powinieneś zakupić bilet pełnopłatny (normalny). Możesz też skorzystać z dostępnych ofert handlowych danego przewoźnika dla osób młodych (np. KM-35, KŚ-26) albo oferty dla małych grup podróżujących z dzieckiem (Bilet Rodzinny w PKP Intercity).
Ulgi ustawowe dotyczą przejazdów na terenie Polski. W przypadku przejazdów międzynarodowych mogą być dostępne inne ulgi dla dzieci i osób młodych. Aby uzyskać informacje na ich temat, skontaktuj się z właściwym przewoźnikiem.

Przepisy regulujące zasady przejazdów ulgowych

  • Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego – ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zmianami, art. 14 ust. 3, 3a;
  • Wydawanie zaświadczeń, wzór - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 893 ze zmianami, § 3 ust. 4. Wzór Zaświadczenia (symbol: MEN-I/53/2) znajduje się w pozycji nr 69 załącznika nr 3.
  • Przysługujące ulgi – ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 1138 ze zmianami, art. 4 ust. 4 pkt 2 i ust. 6;
  • Dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulg - rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1427, par. 9 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 1 pkt 2.

Co spakować na podróż z dzieckiem? Sprawdź na Polki.pl!

Artykuł napisany na podstawie materiałów prasowych Urzędu Transportu Kolejowego 

Redakcja poleca

REKLAMA