Lokata czy konto oszczędnościowe - co jest lepsze

Lokata czy konto oszczędnościowe - co jest lepsze fot. Fotolia
Które rozwiązanie jest lepsze?
Milena Oszczepalińska / 28.10.2014 06:44
Lokata czy konto oszczędnościowe - co jest lepsze fot. Fotolia
Udało ci się odłożyć jakąś sumę pieniędzy i chcesz ją pomnożyć? Albo może zdecydowałaś się na regularne oszczędzanie, ale szukasz sposobu, jak robić to w bezpieczny sposób? Najlepszymi metodami będą dla ciebie lokata bądź konto oszczędnościowe. To, na które z nich warto się zdecydować, zależy od kilku indywidualnie mierzonych potrzeb.

Co trzeba wiedzieć o lokacie?

Jeżeli zdecydujesz się na oszczędzanie na lokacie, musisz wiedzieć, że:
  • oszczędzanych tam pieniędzy nie możesz podejmować w dowolnym momencie - lokaty mają ściśle określone terminy, przed upływem których twoje pieniądze powinny się na nich znajdować. To oznacza, że na lokatę powinnaś wpłacić taką kwotę, co do której masz pewność, że nie będziesz jej potrzebować przed upływem wyznaczonego terminu, np. pół roku, roku, 5 lat, w zależności od warunków lokaty;
  • możesz stracić całe oprocentowanie - taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, kiedy jednak będziesz zmuszona wypłacić część bądź całą gotówkę przed terminem. Nie zawsze bank zabiera wtedy całe oprocentowanie, ale nawet jakaś jego część może być dużą stratą dla ciebie i w efekcie takie oszczędzanie może się znacznie mniej opłacać;
  • nowi klienci dostają lepsze warunki - ta reguła jest dość powszechna, ale oczywiście zdarzają się wyjątki. Zanim zdecydujesz się jednak na lokatę w swoim banku, sprawdź, czy jako nowy klient gdzie indziej nie dostaniesz lepszych warunków. W końcu oprocentowanie lokaty to najważniejszy czynnik wyboru;
  • oprocentowanie jest zależne od kilku rzeczy - możesz otrzymać dużo lepsze warunki umowy, jeśli wpłacana kwota będzie odpowiednio wysoka i będziesz w stanie zamrozić ją na lokacie przez najbardziej korzystny dla banku czas.

A może konto oszczędnościowe?

Na tę opcję decydują się osoby, które:
  • nie mają zgromadzonej większej kwoty, ale chcą systematycznie odkładać i mieć z tego procent,
  • chcą mieć swobodny dostęp do oszczędności - konta oszczędnościowe pozwalają na wpłaty i wypłaty dowolnych sum pieniędzy w dowolnym czasie. Jeżeli zatem przytrafi się coś niespodziewanego i będziesz musiała sięgnąć po oszczędności z konta, możesz to zrobić bez utraty odsetek. Nie znaczy to jednak, że banki w żaden sposób nie próbują zatrzymać twoich pieniędzy na koncie - sposobem na to jest opłata pobierana za wypłaty.

To musisz wiedzieć o koncie oszczędnościowym:

  • Wiele banków stosuje zasadę jednej darmowej wypłaty z konta oszczędnościowego w miesiącu; za każdym kolejnym razem pobierana jest prowizja, która, np. w przypadku skromnych oszczędności, może nawet przewyższyć odsetki uzyskane z miesięcznego oprocentowania.
  • Podobnie jak w przypadku lokat, konta oszczędnościowe również bywają wyżej oprocentowane dla nowych klientów. Nie warto zatem trzymać się kurczowo jednego banku.

Gwarancja bezpieczeństwa zgromadzonych oszczędności

Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe objęte są tzw. Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Fundusz ten gwarantuje nam bezpieczeństwo naszych oszczędności w kwocie do 100 000 euro. Nie musimy się obawiać, że np. po upadku banku pieniądze z naszych lokat czy kont oszczędnościowych zostaną utracone, oczywiście jeśli nie przekraczają one wymienionej kwoty.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA