Obligacje jako sposób na zarabianie i inwestowanie pieniędzy fot. Fotolia

Obligacje - sposób na zarabianie

Pomyśl o swojej przyszłości!
/ 02.10.2014 04:13
Obligacje jako sposób na zarabianie i inwestowanie pieniędzy fot. Fotolia
Myślę o zapewnieniu swojej rodzinie zabezpieczenia finansowego. Chciałbym zainwestować posiadane środki tak, by mieć pewność zysku ale i gwarancję dostępu do nich w każdej chwili. Czy istnieje na rynku produkt, który odpowiada moim potrzebom?
Piotr Z. z Sandomierza
 
Tak. To obligacje Skarbu Państwa. Jest to rodzaj pożyczki, jakiej poprzez zakup tych papierów dłużnych, udziela Pan państwu polskiemu. Natomiast państwo jest gwarantem wykupu obligacji, czyli zwrotu pożyczki z odsetkami. Do wyboru ma Pan obligacje dwu- oraz trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Można je nabyć m.in. przez Internet: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl i w ponad 1000 placówkach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego. Koszt jednej wynosi 100 zł.

Obligacje dwuletnie mają oprocentowanie stałe, pozostałe natomiast zmienne, uzależnione od stawki WIBOR 6 (trzylatki) lub poziomu inflacji (cztero- i dziesięciolatki). Taka konstrukcja pozwala nam albo z góry poznać zysk (obligacje dwuletnie), albo mieć pewność, że będzie on satysfakcjonujący, dzięki dopasowaniu oprocentowania do zmian rynkowych (jak w przypadku pozostałych trzech rodzajów).

Decydując się na obligacje, mamy też możliwość dysponowania swoimi pieniędzmi w razie potrzeby - możemy bowiem obligacje wcześniej wykupić, bez utraty kapitału oraz części zgromadzonych odsetek.

Więcej o tych papierach wartościowych, sposobie ich zakupu i gwarancji Skarbu Państwa można przeczytać na na stronie: www.obligacjeskarbowe.pl.