Gdzie ulokować oszczędności? fot. Fotolia

Gdzie ulokować oszczędności?

W co zainwestować, by jak najwięcej zarobić przy minimalnym ryzyku?
Milena Oszczepalińska / 27.10.2014 09:26
Gdzie ulokować oszczędności? fot. Fotolia

Mam pewne wolne środki i chciałabym, aby na siebie zarabiały, ale bardzo boję się utraty nawet ich części. Chcę mieć z nich pewny zysk. Gdzie najlepiej ulokować oszczędności?

Katarzyna J. z Oleśnicy

Bezpieczne lokowanie oszczędności

Skoro boi się Pani ryzyka związanego z bardziej agresywnymi formami inwestowania, np. funduszami, powinna Pani pomyśleć o lokacie lub obligacjach (sprzedaje je PKO BP i maklerzy). Oba sposoby oszczędzania pozwalają uzyskać pewny i z góry określony zysk.

Warto jednak pamiętać, że przy zerwaniu lokaty najczęściej tracimy większość lub wszystkie odsetki. Obligacje zaś możemy sprzedać przed upływem terminu. Oczekiwany zysk będzie zaś pomniejszony tylko o 1 procent.

Jak inwestować w obligacje?

Dostępne są obligacje 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. W zależności od tego, które z nich wybierzemy, będziemy mieć kwartalną, półroczną lub roczną kapitalizację odsetek. Musimy jednak pamiętać, że na zysk z obligacji będzie trzeba długo poczekać.

Można zdecydować się na łatwiejszą inwestycję w obligacje, kupując jednostki funduszy obligacyjnych. Ich ryzyko jest równe ryzyku obligacji, a zysk w sprzyjających okresach może znacznie przewyższyć zysk z lokat i standardowych obligacji rządowych.

Inne porady finansowe uzyskasz na naszym forum.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu z magazynu Przyjaciółka