Księgi są prowadzone przez sądy rejonowe (wydziały ksiąg wieczystych) właściwe dla miejsca położenia nieruchomości.
Do niedawna księga wieczysta była w postaci teczki zawierającej akty notarialne i inne dokumenty (mapy, wypisy z rejestru), oznaczonej kodem np. KW nr 674536. W ciągu ostatnich lat księgi w zdecydowanej większości zostały skomputeryzowane (tzw. Nowa Księga Wieczysta) w ogólnopolskim systemie – w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Obecnie zawiera ona ponad 20 mln ksiąg wieczystych. Umożliwia to przejrzenie księgi bez wychodzenia z domu, o ile znasz jej numer.
Księga prawdę ci powie
Każda księga wieczysta rządzi się określonymi prawami. Są to:- Jawność. Każdy ma prawo bezpłatnie do niej zajrzeć.
- Domniemanie zgodności ze stanem prawnym. Zakłada się, że wpis jest zgodny z rzeczywistością. To oznacza, że jeśli w księdze figuruje np. wpis o hipotece, to nieruchomość jest obciążona długiem i nie ma znaczenia, że właściciel posiada zaświadczenie o spłacie kredytu.
- Rękojmia wiedzy publicznej. Jeżeli informacje zawarte w księdze są niezgodne ze stanem faktycznym, treść księgi rozstrzyga się na korzyść tego, kto w dobrej wierze nabył nieruchomość. A zatem kupując nieruchomość od osoby wpisanej w księdze wieczystej jako właściciel, stajesz się jej właścicielem, nawet jeśli osoba ta w rzeczywistości właścicielem nie była.
Jak czytać księgę wieczystą?
Nie jest to trudne. Każda księga ma cztery działy.1. Pierwszy to "Oznaczenie nieruchomości" . Dzieli się na dwie części: I–O i I–Sp.l
W pierwszej (I–O) opisane są dane geodezyjne i adresowe nieruchomości, m.in.:
- położenie (gmina, miejscowość), numer działki, jej obręb, zabudowa,
- liczba kondygnacji, powierzchnia użytkową (w przypadku budynku),
- rodzaj i liczbę pomieszczeń (dla lokalu).
- w przypadku lokalu jest to wielkość udziału w gruncie i w częściach wspólnych budynku,
- w przypadku gruntu – informacja o tym, czy jest on oddany (w użytkowanie wieczyste (na jaki termin), albo jakie uprawnienia są związane z jego własnością, (np. służebności przechodu.
- gdy jest to osoba fizyczna podane są: imię, nazwisko, imiona rodziców PESEL,
- w przypadku firmy – nazwa, numer REGON, adres siedziby.
3. Trzeci –"Prawa, roszczenia, ograniczenia"– zawiera wpisy tzw. ograniczonych praw rzeczowych, np.
- służebności gruntowe obciążające nieruchomość, a więc prawa właścicieli okolicznych nieruchomości do korzystania z tej nieruchomości – np. prawo przechodzenia przez działkę;
- służebności przesyłu;
Czym jest wzmianka?
W każdym z czterech działów księgi możesz znaleźć rubrykę o nazwie "Wzmianka". Jeśli znajduje się w niej symbol, numer i data jej zamieszczenia, to oznacza, że do sądu wpłynął wniosek o zmianę jakiegoś wpisu w księdze. Ta informacja może być bardzo istotna. Na przykład, wzmianka w dziale II może oznaczać, że zmienił się właściciel, a w dziale IV – że wpłynął wniosek o zabezpieczenie wierzytelności (np. złożył go bank).Uwaga! Wzmianka wyłącza rękojmię wiedzy publicznej. To oznacza, że w razie kłopotów nie możesz zasłaniać się tym, że jej nie zauważyłaś.