Zmiana wynagrodzenia a kredyt hipoteczny

Razem z mężem chcemy ubiegać się o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, który poprzedzony był zwolnieniem wynikającym z problemów w trakcie ciąży. Z tego powodu moje dochody za ostatnie 6 miesięcy to jedynie 1200 PLN netto.
/ 01.02.2011 06:00

Razem z mężem chcemy ubiegać się o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, który poprzedzony był zwolnieniem wynikającym z problemów w trakcie ciąży. Z tego powodu moje dochody za ostatnie 6 miesięcy to jedynie 1200 PLN netto. Za tydzień wracam jednak do pracy i będę otrzymywać pensję wyższą o około 1100 PLN w związku z otrzymaną przeze mnie podwyżką. We wniosku kredytowym muszę jednak wpisać dochody uzyskiwane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Czy bank weźmie pod uwagę wzrost moich zarobków czy jedynie te dochody, które otrzymywałam przez ostatnie pół roku?

W przypadku zmiany wynagrodzenia większość banków zaakceptuje nową wysokość dochodów. Konieczne będzie jednak dostarczenie do banku dokumentu, który potwierdzi podstawy i przyczyny, dlaczego wynagrodzenie wzrosło. Najczęściej będzie to aneks do umowy o pracę, w którym podany zostanie nowy poziom wynagrodzenia, ewentualnie w przypadku dużego wzrostu dochodów bank może chcieć również sprawdzić, czy zmiana ta wiąże się także ze zmianą stanowiska.

Z uwagi na zmianę poziomu otrzymywanych dochodów oprócz standardowego zaświadczenia o zatrudnieniu należy wraz z wnioskiem dostarczyć aneks do umowy o pracę. W opisanej sytuacji niezależnie od tego, czy będzie to kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim czy też kredyt bez dopłat większość banków z pewnością uzna nowy poziom dochodów.

Wybór spłaty kredytu - raty malejące czy stałe?

Michał Krajkowski
Dom Kredytowy Notus

Redakcja poleca

REKLAMA