Polacy się bogacą i więcej wydają. Ile? Dane GUS - dochód rozporządzalny w 2017

Puder brązujący do twarzy Burberry, cena 199 zł
Główny Urząd Statystyczny ogłosił tzw. dochód rozporządzalny za 2017 roku. Okazuje się, że kwota wzrosła w stosunku do roku poprzedniego! Co to oznacza?
Marta Kosakowska / 29.03.2018 11:32
Puder brązujący do twarzy Burberry, cena 199 zł

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat dochodu rozporządzalnego w Polsce w 2017 roku. Według raportu GUS, przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem wyniósł 1598 zł - informuje portal businessinsider.com.pl. Dane mogą cieszyć, ponieważ kwota wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 123 zł. Oznacza to, że Polacy w 2017 roku mogli więcej pieniędzy przeznaczyć na wydatki niezwiązane z podatkami czy składkami na obowiązkowe ubezpieczenia. Pieniądze mogły również powiększyć oszczędności Polaków.

Do wzrostu dochodu rozporządzalnego miał przyczynić się program Rodzina 500+, który wpłynął na sytuację materialną wielu polskich rodzin - podkreślił GUS.

Małżeństwa z trójką lub większą liczbą dzieci nadal znajdowały się w najtrudniejszej sytuacji materialnej, jednak w 2016 r. wystąpiła wyraźna poprawa ich sytuacji dochodowej (wtedy wprowadzono program Rodzina 500+ - przypis red.). W stosunku do 2015 r. nastąpił wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę w tych gospodarstwach aż o 25,2 proc.
- podano w raporcie GUS.

Czym jest dochód rozporządzalny?

Dochód rozporządzalny wyliczany jest na podstawie sumy wszystkich dochodów gospodarstwa domowego, a następnie pomniejszenie tej kwoty o podatek dochodowy, ewentualne inne podatki (np. z dochodów z racji posiadanej własności), składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jest to kwota, która pozostaje do porządzenia na wydatki gospodarstwa domowego lub może zostać przeznaczona na oszczędności.

Ile może zarabiać prezes, główna księgowa lub dyrektor? Dowiedz się więcej o ustawie kominowej!

Co się składa na dochód rozporządzalny?

W skład dochodu rozporządzalnego wchodzą: wynagrodzenie za pracę (w tym premie, nagrody, dodatki, pakiety socjalne); przychody z własnej działalności gospodarczej lub działalności rolniczej; przychody z majątku trwałego (np. odsetki od kapitału, dywidendy); transfery z budżety państwa (np. emerytury, renty, stypendia).

Jak obliczyć dochód rozporządzalny?

Dochód rozporządzalny uzyskuje się pomniejszając całkowity dochód finansowy o podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Przeczytaj:

Będzie finansowa kara za... rozwód?! Kontrowersyjna ustawa - eksperci biją na alarm
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o numerze PESEL

Redakcja poleca

REKLAMA