Polacy więcej mają i więcej wydają. Ile? I kto zyskał najwięcej? Najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny ogłosił tzw. dochód rozporządzalny za 2017 roku. Okazuje się, że kwota wzrosła w stosunku do roku poprzedniego! Co to oznacza?
Marta Kosakowska / 8 miesięcy temu
Polacy więcej mają i więcej wydają. Ile? I kto zyskał najwięcej? Najnowsze dane GUS fot. Adobe Stock

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat dochodu rozporządzalnego w Polsce w 2017 roku. Według raportu GUS, przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem wyniósł 1598 zł - informuje portal businessinsider.com.pl. Dane mogą cieszyć, ponieważ kwota wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 123 zł. Oznacza to, że Polacy w 2017 roku mogli więcej pieniędzy przeznaczyć na wydatki niezwiązane z podatkami czy składkami na obowiązkowe ubezpieczenia. Pieniądze mogły również powiększyć oszczędności Polaków.

Do wzrostu dochodu rozporządzalnego miał przyczynić się program Rodzina 500+, który wpłynął na sytuację materialną wielu polskich rodzin - podkreślił GUS.

Małżeństwa z trójką lub większą liczbą dzieci nadal znajdowały się w najtrudniejszej sytuacji materialnej, jednak w 2016 r. wystąpiła wyraźna poprawa ich sytuacji dochodowej (wtedy wprowadzono program Rodzina 500+ - przypis red.). W stosunku do 2015 r. nastąpił wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę w tych gospodarstwach aż o 25,2 proc.
- podano w raporcie GUS.

Czym jest dochód rozporządzalny?

Dochód rozporządzalny wyliczany jest na podstawie sumy wszystkich dochodów gospodarstwa domowego, a następnie pomniejszenie tej kwoty o podatek dochodowy, ewentualne inne podatki (np. z dochodów z racji posiadanej własności), składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jest to kwota, która pozostaje do porządzenia na wydatki gospodarstwa domowego lub może zostać przeznaczona na oszczędności.

Ile może zarabiać prezes, główna księgowa lub dyrektor? Dowiedz się więcej o ustawie kominowej!

Co się składa na dochód rozporządzalny?

W skład dochodu rozporządzalnego wchodzą: wynagrodzenie za pracę (w tym premie, nagrody, dodatki, pakiety socjalne); przychody z własnej działalności gospodarczej lub działalności rolniczej; przychody z majątku trwałego (np. odsetki od kapitału, dywidendy); transfery z budżety państwa (np. emerytury, renty, stypendia).

Jak obliczyć dochód rozporządzalny?

Dochód rozporządzalny uzyskuje się pomniejszając całkowity dochód finansowy o podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Przeczytaj:

Będzie finansowa kara za... rozwód?! Kontrowersyjna ustawa - eksperci biją na alarm
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o numerze PESEL

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 miesięcy temu
Szanowna Pani, jeżeli jest Pani zainteresowana otwarciem placówki bankowej, to zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Banku: nestbank pl/franczyza Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
/7 miesięcy temu
Ja chyba nie należę do tych, którzy się bogacą;) ale planuję zmienić swoją pracę - myślę nad otwarciem placówki Nest Banku, na zasadzie franczyzy. Mam nadzieję, że mi się uda. Ktoś z Was wie, jakie warunki trzeba spełnić?